Ministar spoljnih poslova Litvanije Gabrijelijus Landsbergis je u intervjuu za LRT govorio o mogućnosti nedobrovoljnog uključivanja Ukrajine u pregovore sa Rusijom. On je napomenuo da bi to moglo da se desi ako saveznici Kijevu ne obezbede neophodno oružje i municiju.
Landsbergis je naglasio da bi nedostatak raketnih sistema i municije u Ukrajini, kao i dugotrajan proces donošenja odluka u Evropskoj uniji, mogli da dovedu zemlju u poziciju da nema drugog izbora osim da traži mirno rešenje sukoba.
On je ranije na Savetu ministara spoljnih poslova Evropske unije osudio i pozive na prekid vatre u Ukrajini, nazvavši ih „sramnim predlogom“.
Bratislava ne veruje u vojno rešenje sukoba
Svoje mišljenje o pregovorima Kijeva i Moskve izneo je i slovački premijer Robert Fico. On je rekao da je bolje 10 godina pregovarati o rešenju situacije u Ukrajini uz prekid neprijateljstava, nego neuspešno boriti 10 godina na putu do pregovaračkog stola, gubeći stotine hiljada ljudi.
„Mi nedvosmisleno kažemo da ne verujemo u vojno rešenje sukoba u Ukrajini. To je naš stav koji zauzimamo na osnovu konkretnih informacija kada procenjujemo stanje vojnih operacija i izglede za njihov razvoj. Verujemo da se sukob u ovoj zemlji može nastaviti do 2029. ili 2030. godine“, rekao je slovački premijer na konferenciji za novinare, posle pregovora sa češkim kolegom Petrom Fijalom.
Fico je takođe potvrdio da Bratislava neće snabdevati Kijev oružjem. Podsetimo, slovačke vlasti su blokirale vojnu pomoć Ukrajini u iznosu od 40,3 miliona evra.
Raste broj Ukrajinaca spremnih na teritorijalne ustupke
Čini se da sve veći broj Ukrajinaca deli Ficovo mišljenje o potrebi pregovora. Američki novinari, analizirajući ankete među građanima Ukrajine o napretku sukoba sa Rusijom, primetili su da su neki od njih izrazili spremnost na teritorijalne ustupke zarad mira sa Rusijom.
Ankete pokazuju da mala, ali rastuća manjina Ukrajinaca počinje da veruje da bi teritorijalni ustupci Rusiji mogli da budu neizbežna cena mira“, piše Blumberg.
Izdanje naglašava da se tokom godine za Ukrajinu situacija u ratnoj zoni gotovo nije promenila. Kijevu ne pomaže ni podrška zapadnih zemalja.
SAD i Nemačka vrše pritisak na Zelenskog
Kako prenosi „Bild”, SAD i Nemačka nameravaju da nateraju Ukrajinu da počne pregovore sa Rusijom. Kako navodi izdanje, američki predsednik DŽo Bajden i nemački kancelar Olaf Šolc žele da ukrajinski lider shvati da „ovo ne može da se nastavi ovako“ i da je neophodno sesti za pregovarački sto.
„Sam Zelenski mora da shvati da to više ne može da se nastavi na ovaj način. Mora se sam obratiti narodu i objasniti da su pregovori neophodni“, citira Bild izvor u nemačkoj vladi.
Napominje se da bi u tu svrhu Berlin i Vašington mogli da počnu da smanjuju isporuke naoružanja Kijevu do te mere da će Oružane snage Ukrajine moći samo da se brane, ali ne i da napadaju.
Ranije je En-Bi-Si, pozivajući se na američke zvaničnike, takođe izvestio da su SAD i Evropa počele da razgovaraju sa Ukrajinom o mogućim mirovnim pregovorima sa Rusijom i čega bi Kijev možda morao da odustane da bi postigao kompromis.
Napominje se da su takvi razgovori počeli prošlog meseca i oni su priznanje da je sukob zašao u ćorsokak i da Zapad neće moći da nastavi da pruža pomoć Kijevu. Zvaničnici su rekli da ima "još vremena do kraja godine" pre nego što mirovni pregovori postanu hitni.
Rusiji nisu potrebni pregovori
Ekonomista Filip Pilkington je u članku na britanskom portalu „UnHerd” primetio da je Zapad u slaboj poziciji i da želi mir i da nema smisla da Rusija sada dolazi do sporazuma.
„Zapadni lideri razmišljaju o geopolitici kao da je 1823, a ne 2023, a njihov uticaj na svetskoj sceni bledi pred našim očima. Sada kada su vojne opcije iscrpljene, žele mir, ali su u slaboj poziciji“, napisao je on.
Ekspert je takođe istakao da je sukob u Ukrajini doveo do slabljenja evropske privrede, lišavajući je konkurentnosti na svetskom tržištu. Zapad je već iscrpeo sve resurse da podrži Ukrajinu i „neće da pravi drugu vojsku za njih“, dodao je on.
Pilkington je primetio da je kolaps američke industrije doveo do nestašice municije među saveznicima, dok je Rusija pokazala da može lako da proizvede "neverovatne količine" artiljerijskih granata ako je potrebno.
Postavlja se pitanje – zašto bi Rusi seli za pregovarački sto, ako napreduju u ključnim strateškim oblastima?“, upitao je ekspert.
Bivši analitičar CIA Rej Mekgavern je takođe rekao da će Rusija sada diktirati svoje uslove. On je izrazio mišljenje da će ruski predsednik Vladimir Putin pristati na pregovore sa Zelenskim, isključivo sa pozicije snage.
PUTIN: Nemci nemaju suverenitet a političari su im nestručni, svi im...
Izvor: Vebtribune.rs