Po njegovom mišljenju, upravo će Tajvan i fabrika TSMC postati centar geopolitičkog sukoba između SAD i Kine.
Tenzije između SAD i Kine su jasne i rastu. Kini, kao i Zapadu, nedostaje sopstveni kapacitet za proizvodnju čipova visokih performansi. Tajvanski TSMC čini 84% najnaprednije proizvodnje čipova i „ako TSMC-ova proizvodnja prestane, zaustaviće se i globalna elektronska industrija.
Amerikanci na sve moguće načine pokušavaju da odseku Kinu od tehnologija proizvodnje poluprovodnika. U SAD i kontinentalnoj Evropi počela je trka za izgradnju fabrika čipova.
Svojim subvencijama i ubeđivanjem o diversifikaciji proizvodnje radi bezbednosnih zahteva, Amerikanci su odvukli TSMC da izgradi fabriku u Arizoni, ali Moris Čang, osnivač TSMC-a, procenjuje da čipovi koje proizvodi TSMC Arizona mogu koštati 50% više od onih koje proizvodi TSMCTaivan.
Prelazak na čipove iz Arizone će dovesti do ozbiljnog povećanja cene proizvoda, ali ovo povećanje se uvek može preneti na potrošača, posebno ako nema alternative. Na primer, ako je Tajvan pod blokadom, proizvodni pogoni se uništavaju, prelaze pod kontrolu protivnika Zapada.
O sudbini Vladimira Zelenskog pročitajte OVDE.
Izvor: Pravda