Srpska Čarobna knjiga nastavlja da nas uverava da je ako ne najbolji, onda jedan od najboljih domaćih izdavača stripa, grafičkih romana i knjiga.
U svom 458. izdanju biblioteke "Olovka, tuš i pero" i 105. izdanju edicije "Stari kontinent", imamo čast da smo pročitali i da vas upoznajemo sa specifičnim umetničkim delom kratkog i efektnog naziva "Bomba".
Zaista je teško u nekoliko rečenica podeliti utiske nakon čitanja jednog ovakvog dela.
"Bomba" nije samo strip, nije klasični istorijski roman, niti hronika jednog od gorih perioda u ljudskoj istoriji, ona je sve to, ali i nešto više.
Ova knjiga, grafički istorijski roman, se prostire čak na preko 470 strana velikog formata u odličnom tvrdokoričenom izdanju. Roman je organizovan po poglavljima, ukupno 6, sa prologom i prilogom.
Knjiga započinje prologom kojim nam se u prvom licu predstavlja glavni "akter" - element uranijum lično, koji čeka pogodan istorijski momenat i nepogodne ljude da ga zarad uskih političkih i nacionalnih ciljeva i bez sagledavanja katastrofalnih opasnosti po čitav ljudski rod i planetu, nepromišljeno oslobode i to kao oružje za masovno uništenje.
Naravno, ko će drugi da bude "oslobodilac" i utemeljivač najopasnijih oružja i oruđa do najučenijih i najpametnijih umova tog vremena, a u ovom slučaju radi se o najvećim naučnicima 30-ih godina prošlog veka.
Kroz poglavlja se upoznajemo sa preostalim nosioca ove sjajne priče, prognanim fizičarima Leom Silardom jevrejskog porekla i Enrikom Fermijem italijanskog nobelovca. Oboje su žrtva autoritarnih i totalitarnih režima svojih država koji spas nalaze u, naravno, Sjedinjenim Državama. Veliki znalci rade na istom pitanju - potencijalu lančanih reakcija atomskog jezgra i shvataju opasnost do koje bi doveo napredak na ovom polju u smislu stvaranja bombi koje bi bile neviđenih razornih dejstava u dotadašnjoj istoriji ljudskih sukoba.
Opasnost je utoliko veća što i nacistički režim poznaje nesagledive mogućnosti novog oružja i prednost koje bi mu ono donelo u dolazeće svetskom sukobu.
Odličnom naracijom nas autori kroz sjajno okarakterisane likove vode kroz trku za nuklearnim naoružanjem najvećih svetskih sila tog i ovog vremena.
Kasno veliki naučnici saznaju da to što pomažu vladi SAD da pobedi u opisanoj trci, u stvari ne znači da će najmoćnije oružje da bude korišćeno samo kao pretnja upotrebom, već i da će da bude upotrebljeno, ne samo jednom, i to nad nedužnim civilnim stanovništvom zemlje koja je pred kapitulacijom i porazom u najvećem dosadašnjem ratnom planetarnom sukobu…
Opis sleda događaja nam izdavač daje na svom sajtu, pominjući istorijske ličnosti, lidere zemalja i naučnike koji rade na tajnim projektima, ali i opisom tajnih vojnih akcija i špijunskih operacija koje su naporedo sprovođene sa trkom za bombom. Sve to je deo ovog grafičkog romana.
Glavni nosioci radnje su istorijske ličnosti, kako je i navedeno, ali potrebno je spomenuti i najupečatljivijeg junaka koji je jedini plod imaginacije sjajnog scenarija. Naime, radi se o stanovniku razorene Hirošime, ocu porodice i "običnom" čoveku koji se igrom slučaja našao samo stotinak metara od atomskog udara, od koga je ostala samo senka, ali senka koja pada na ljudsku savest i senka koja govori da u ratu nema mnogo pameti kao ni milosti.
Zemlja koja je na savezničkoj, "pozitivnoj" strani se ne libi da koristi najgore oružje kojim direktno uništava živote stotine hiljada civila i potpuno razara gradove Hirošimu i Nagasaki. Ironično, ljudi koji direktno ispuštaju bombe likuju i smatraju jedni druge herojima, iako čine nedelo sa skoro svim elementima genocida.
Kako je to u pomenutom opisu izdavača rečeno, ova sjajno delo je svakako najopsežnije na temu o kojoj govori, nastalo je 2020. godine povodom 75. godišnjice atomskog anticivilizacijskog napada na Hirošimu. Grafički roman je prodat u više od 120.000 primeraka, a dobitnik je čak 13 međunarodnih strip nagrada.
Delo možemo svrstati u francusko - belgijsku školu strip umetnosti, samim tim je izdat u ediciji "Stari kontinent".
Scenarista koji nas ostavlja bez teksta je Didije Svajzen iliti Alikant kome je pomagao Loran - Frederik Bole.
Maestralni grafički deo romana je autorsko delo Denisa Rodijea koji se afirmisao i kao crtač američke superherojštine.
O autorima je dat opis na kraju knjige, a svakako je obavezna preporuka da se pročita i pogovor koji sadrži neverovatnu priču o istoriji nastanka ove specifične umetničke tvorevine.
Moglo bi još mnogo toga da se napiše o "Bombi", ali da zaključke ostavimo čitaocima, dajući svaku preporuku da se upoznaju sa ovom ekstraordinarnom knjigom.
Izvor:Pravda