„Nedavno je rečno da će Zajednica srpskih opština biti inkorporirana u dijalog kako bi se osiguralo da srpska manjina koja živi na Kosovu ima svoja prava. Apelujemo na vas da se založite za reciprocitet i za sličnu zajednicu albanske manjine koja živi na jugu Srbije – stoji u pismu koje je upućeno 16. marta, a koje je objavljeno na Tviteru.
U pismu se navodi da dijalog koji se danas održava treba da vodi ka potpisivanju konačnog i obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, uključujući međusobno priznanje.
Dalje se navodi da je jedan od izazova da se osiguraju prava srpske manjine na Kosovu i kosovske manjine u Srbiji.
„Imajući u vidu istoriju konflikata u ovom regionu, ako se poštovanje takvih prava ne bi osiguralo na jednak način drugi aspekti dogovora mogli bi biti ugroženi”, potpisala su dvojica kongresmena.
Ovoj inicijativi je prethodila poseta Vašingtonu, narodnog poslanika u Skupštini Srbije Šaipa Kamberija i delegacije iz takozvane Preševske doline. Prilikom te posete Kamberi je vrlo lođe govorio o Srbiji i tvrdio da su prava etničkih Albanca ugrožena. Taj put zvanično je plaćen iz kosovskog budžeta i iza njega stoji vlada privremenih prištinskih institucija Albina Kurtija.
A ambasador Srbije u Americi Marko Đurić kaže da nivo i ozbiljnost sastanaka koji su ovaj put dobili srpski poslanik Šaip Kamberi i monoetnička delegacija sa jugoistoka Srbije nisu za potcenjivanje. Za „Politiku” kaže da je sastanak sa predsednikom spoljnopolitičkog odbora Senata, Senatorom Menandezom i nizom drugih senatora, kongresmena i zvaničnika je nivo koji značajno prevazilazi ostvareni prilikom prošlogodišnje slične posete.
„Ova poseta rezultat je rastuće i obnovljene lobističke aktivnosti koja se naslanja na delovanje Prištine.Takođe, na osnovu saznanja kojima raspolažemo u ambasadi Srbije, gotovo svi sastanci ovog srpskog parlamentarca (koji u srpskom parlamentu predstavlja naše sugrađane albanskog porekla) korišćeni su za iznošenje teških i neosnovanih optužbi na račun naše zajedničke otadžbine. Iako poslanik narodne Skupštine Srbije, dakle srpski parlamentarac, poslanik Kamberi i delegacija nisu pre ili tokom dolaska u Vašington kontaktirali ambasadu Srbije, agenda srpskog poslanika Kamberija i delegacije bila je strogo jednonacionalna, ali ne usmerena na afirmaciju položaja Albanaca, već nacionalistička, zasnovana na neutemeljenim kritikama na račun Srbije uz korišćenje dobro poznate matrice iz devedesetih godina”, ističe Marko Đurić. Dodaje da je na našem društvu i političkoj klasi, na svima nama je da nastavimo da jačamo svest o značaju predstavljanja naše pozicije u glavnom gradu SAD.
Izvor: Politika