Da je formirana u glavnom gradu Severne Makedonije, objavljeno je pre tri dana. Uz ovu zemlju, dio platforme su i Albanija, Crna Gora i samoproglašeno Kosovo.
Kao svoj strateški cilj, postavili su potpunu usklađenost sa spoljnom politikom Evropske unije. Zanimljivo je da je premijer Severne Makedonije samo dva dana kasnije u Beogradu izjavio da je sastanak četvorke bio neformalan.
Analitičari ovu inicijativu vide kao novi pritisak na Srbe.
Kao pouzdani partneri NATO-a i Evropske unije, Severna Makedonija, Albanija, Crna Gora i samoproglašeno Kosovo u potpunosti će usaglasiti spoljnu i bezbednosnu politiku prema Rusiji i evroatlanskim integracijama.
Saopštio je to nakon sastanka u Skoplju, ministar spoljnih poslova Severne Makedonije Bujar Osmani.
Vest se brzo proširila regionom i otvorila brojna pitanja.
Na njih je delom odgovorio premijer Severne Makedonije, Dimitar Kovačevski tokom zvanične posete Beogradu.
- To nije neka ozbiljna platforma koja ima neke memorandume o saradnji ili sporazume koji su potpisani. Radi se o neformalnom sastanku gde su se razmenila mišljenja u odnosu na usaglašenost sa spoljnom politikom Evropske unije - rekao je Kovačevski.
Zvanični Beograd još nema stav o pitanju Zapadnobalkanske četvorke, jer inicijativa nije formalna, poručila je kratko premijerka Ana Brnabić.
- Bio je jedan sastanak, nakon tog sastanka se neko sliko i postavio neke stvari tako da ne postoji ništa formalno oko čega bih ja mogla da se izjasnim - istakla je Brnabićeva.
Da se iza inicijative dogovorene u Skoplju krije ideja o "velikoj Albaniji", upozorava predsednik Srpske Milorad Dodik. Ovakvo organizovanje, kaže, korak je ka jačanju albanskog faktora u regionu, a sve pod pokrićem „evropskih standarda.“
- Kao što možete da vidite to je sklopljena albanska četvorka u suštini – Albanac iz Makedonije, Albanac s Kosova, Albanac iz Albanije i u Crnoj Gori imamo takvu vlast kakvu imamo. Oni pokušavaju da naprave albansku priču i „veliku Albaniju“, oni se samo pokrivaju tom pričom o Evropi - naveo je Dodik.
I dok na svaki projekat povezivanja i integrisanja albanskog naroda na Balkanu zapadni centri moći gledaju blagonaklono, slične srpske projekte, podseća Dodik, proglašavaju destabilizujućim. Ističe da i ovaj put, služeći se dvostrukim standardima, zapad nastoji marginalizovati Srbe.
- Evo ja sad kažem da je naš cilj ujedinjenje. Sad me zovnite za dva dana da čujete kakvi su komentari. A to znači da ćemo se odvojiti od BiH i pripojiti Srbiji. Ja to ozbiljno mislim. Samo biramo trenutak kad ćemo to uraditi. To nije uopšte sporno. Oni mogu sve, je li? - dodao je Dodik.
Uz jačanje albanskog nacionalnog prostora nauštrb srpskog, bivši diplomata Zoran Milivojević ističe i da inicijativa četvorke doprinosi dominaciji NATO-a na prostoru Zapadnog Balkana.
- Prvo, tu nema srpskog faktora – nema BiH i Srbije. Drugo to je prostor koji je u potpunosti pod dominacijom NATO-a i treće je da je jedan od strateških ciljeva zapadna politika prema Rusiji u ovom trenutku, odnosno mora biti u funkciji te politike - ističe Milivojević.
A uzimajući u obzir da su Severna Makedonija, Albanija i Crna Gora priznale nezavisnost Kosova, Milivojević sluti dodatni pokušaj da se, putem inicijative četvorke, afirmiše kosovska državnost.
- Crna Gora se nije izjasnila oko Otvorenog Balkana, a ovde direktno jeste. S druge strane, ove zemlje su priznale Kosovo, to znači da tu nema mesta za Srbiju - istakao je Milivojević.
Zamah u stvaranju različitih grupacija u Evropi koje su načelno vođene antiruskom politikom, jasno govori da se Amerika kreće ka potpunoj dominaciji nad Evropom koja je, ističe Milivojević, pred zapadom odavno umuknula.
Iыžor» RTRS