„Veoma smo zabrinute zbog očiglednog nastavka kampanje SPC protiv žena u Srbiji. Svest o odgovornosti za izgovorene reči mora postojati. Snimak obraćanja patrijarha Porfirija, koji žene naziva bednicama i jadnicama, duboko je ponižavajući i uznemirujući za sve žene u Srbiji”, navedeno je u saopštenju koje je preneo Tanjug. Ženska mreža Stranke slobode i pravde oštro je osudila izjavu patrijarha Porfirija. „Smatramo da je jezik mržnje, uvreda i nasilja nedopustiv i da ne priliči nikome, a posebno ne patrijarhu. Neprihvatljivo je da patrijarh vređa i ponižava žene koje su u stalnoj opasnosti od nasilja. Nažalost, od početka ove godine u femicidu je ubijeno 18 žena”, navedeno je u saopštenju.
I resorni odbor Demokratske stranke za ljudska prava pozvao je patrijarha da što pre „uputi javno izvinjenje za iznete uvrede ženama”. Kako je ukazano, upotreba rodno senzitivnog jezika nije podrivanje crkve i njenog učenja, već svojstvenost razvoja jednog jezika i jedan od mehanizama unapređenja položaja žena u društvu. „Upotreba rodno senzitivnog jezika nije mantra zbog koje će se žene odlučiti da ne rađaju ili ne ulaze u bračnu zajednicu ako to žele, a pogotovo nije nešto o čemu bi sam patrijarh trebalo da polemiše”, navedeno je u saopštenju.
Pratite Jutjub kanal portala Pravda na kome emisije vodi Igor Marinković https://t.co/zpsfQELH7c
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) May 16, 2023
Juče po podne SPC se oglasila saopštenjem kojim je pojasnila značenje patrijarhovih reči na spornom snimku.
„U razgovoru sa sveštenicima i vernicima tokom prazničnog ručka na dan Svetog Vasilija Ostroškog, NJegova svetost patrijarh srpski gospodin Porfirije je oštro i s gorčinom govorio o kampanji koju protiv Crkve vode pojedini državni funkcioneri i tzv. antirežimski mediji. Razlog za ovu kampanju je činjenica da je u Vaskršnjoj poslanici ukazano na protivustavne odredbe Zakona o rodnoj ravnopravnosti, kojima se vrši nasilje nad srpskim jezikom, u narodni život implementira naopaka rodna ideologija, sve pod plaštom tobožnje brige, a zapravo svesne i potpune zloupotrebe velike ugroženosti žena u srpskom, i ne samo srpskom društvu”, navodi se u saopštenju SPC.
„Prva se prepoznala gospođa Brankica Janković, zaštitnik ravnopravnosti, koja je veoma zaslužna za razumevanje političkih odnosa u Srbiji, jer je u televizijskoj emisiji na RTS-u na primeru Zakona o rodnoj ravnopravnosti narodu pojasnila kako se u Srbiji donose zakoni. Naime, na primedbe Crkve, javnosti i kompetentnih sagovornica u emisiji da je u konkretnom slučaju reč o protivustavnom zakonu, da nije poštovana predviđena procedura, da su se protiv odredbi o nasilju nad srpskim jezikom izjasnili SANU, Matica srpska, svih pet katedri za srpski jezik na državnim univerzitetima, koji, iako jedini kompetentni u vezi s ovom temom, nisu bili ni konsultovani, da je i narod protiv zlonamernog nasilja nad svojim jezikom – ona je lakonski odgovorila da to uopšte nije važno, a da je samo važna politička volja, odnosno broj podignutih ruku u Narodnoj skupštini”, kaže se u saopštenju i dodaje da Brankica Janković nije krila želju da Crkvi ospori pravo da se izjašnjava o bilo kojem društvenom pitanju, pa i o ovom suštinskom o nasilnom nametanju načina na koji će narod međusobno opštiti i ozakonjenju obaveznosti rodne, odnosno transrodne prakse od vrtića, pa nadalje, u svakom segmentu života.
„Pred ogledalo istine, koje je nehotice u medijski galimatijas postavio naš patrijarh, zatim staje, ogleda se, prepoznaje i odgovara gospođa Zorana Mihajlović, dosadašnje, a moguće i buduće, otelotvorenje političke volje u Srbiji, a za njom još nekoliko dama, ali i uvažene gospode, koji su se prepoznali u patrijarhovim kvalifikacijama. Svi oni, znajući dobro da Zakon o rodnoj ravnopravnosti nema veze s brigom za žene, s odbranom žena od nasilja, niti s bilo kakvim realnim pravima i potrebama žena, najbeskrupuloznije menjaju teze, tvrdeći da patrijarh govori o svim ženama pokazujući netrepeljivost prema njima. Svesno, međutim, zanemaruju činjenicu da je patrijarh govorio u jednini i mislio na jednog državnog funkcionera. Sasvim slučajno je taj funkcioner funkcionerka, osoba ženskog pola. Nema sumnje da bi patrijarh isto govorio i da je kojim slučajem reč o funkcioneru, odnosno muškarcu”, dodaje se u saopštenju SPC i naglašava da je „opšte poznata i lako proverljiva činjenica da patrijarh i Crkva, u kojoj je inače aktivno i delatno mnogo više žena nego muškaraca, u pogledu konkretne brige i pomoći ženama, učine dnevno onoliko koliko pomenuti nisu uradili u svojoj celokupnoj i dobro sponzorisanoj funkcionerskoj karijeri”.
Izvor: Politika