Najnovije

SKANDAL U CRNOJ GORI: Amerikanci brutalno ponižavaju i vlast i opoziciju

Predsednik Nove srpske demokratije i predstavnik koalicije "Za budućnost Crne Gore" Andrija Mandić izjavio je da je poruka specijalnog izaslanika SAD Gabriejla Eskobara da za njih nema mesta u novoj vladi Crne Gore poruka pre svega predsedniku Jakovu Milatoviću.

"Čim je Milatović u Skoplju dao izjavu da će Crna Gora, bez mešanja sa strane napraviti vladu, usledila je ova poruka", ukazuje Mandić.

Najpre je napravljena medijska poruka juče, kada je napravljena najava da će se Milatović u NJujorku na zasedanju Generalne skupštine UN suočiti sa neprijatnim razgovorima.

"Poruka je – nemojte vi da mislite svojom glavom, nemojte da imate osećaj da ste država, vi morate da uradite bespogovorno sve što vam kažemo", kaže Mandić.

Napominje da su u pitanju jezive formulacije i da Eskobar greši u dva pitanja. Najpre je pogrešno smatra da ZBCG nije predstavnik Srba u Crnoj Gori, a druga pogrešna izjava je da je ta koalicija antizapadna.

"To govori o velikoj neobaveštenosti. Prvo, naša koalicija nije stranka, nego koalicija dve političke organizacije koje se bave pravima i položajem srpskog naroda", ukazuje Mandić.

Druga pogreška je u tome što u programu i NSD i DNP-a stoji opredeljenost za ulazak Crne Gore u Evropsku uniju.

"Takođe, mi smo prihvatili ono što je Spajić naveo kao programske principe vlade. I jedna, i druga stranka nisu antizapadne, kao što kaže Eskobar, što se vidi iz naših programskih načela i onoga što smo prihvatili kao principe mandatara", kaže Mandić.

Što se tiče članstva Crne Gore u NATO-u, Mandić kaže da kada bi se sutra organizovao referendum o izlasku Crne Gore iz Alijanse, čitav srpski narod da glasa, ne bi bio dovoljan broj za to.

"To nije tema kojom bi se bavila vlada koja ima više važnijih problema", kaže Mandić i dodaje da su svakako saopštili da će staviti moratorijum na te teme.

On je izneo informaciju da Eskobar završava svoju karijeru izaslanika i da će uskoro završiti kao ambasador na Balkanu.

"Ovaj njegov stav kao da je pisao neko iz Podgorice, ko želi da se formira vlada tako da se DPS vrati preko satelita, a u drugom koraku da DPS u punom kapacitetu uđe u tu vladu", upozorava Mandić.

 

Kao primer Spajiću navodi to što kada su rušili vladu Zdravka Krivokapića u kojoj je bio i Spajić i uspostavljali vladu Abazovića, nisu ni malo bili blagi prema aktuelnom mandataru.

 

"Ono što poštujem kod Abazovića je to što nije pristao da bude lutka u njihovim rukama, ali su onda smenili njegovu vladu", navodi Mandić.

Na optužbe o umešanosti Srbije odgovara kontrapitanjem, kada bi nešto ovako izjavio Vučiić i dodaje – nikada.

Napominje da njemu, Milanu Kneževiću, Vučić nikada ne bi nešto naredio, niti bi oni odgovorili "razumem", dok će nakon Eskobarove izjave čitav nevladin sektor u Crnoj Gori i pojedine partije odmah prihvatiti to što kaže predstavnik Vašingtona.

"To što smo mi srpske političke organizacije i što mi kao pripadnici srpskog naroda nećemo nikada učiniti ništa protiv većinskog našeg naroda je čin patriotizma i odgovornosti, a ne čin poslušništva", proučio je Mandić.

Eskobar: Pritisak Srbije

Gabrijel Eskobar, zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan, izjavio je da posvećenost evropskom putu, članstvu u NATO-u i borbi protiv korupcije ne ispunjava svaka stranka u političkom spektru u Crnoj Gori.
 
On je dodao da veruje da predsednik Milatović i mandatar Spajić dele te ciljeve i da bi trebalo da sastave vladu od stranaka za koje veruju da će ih ispuniti.
 
Postoje, međutim, neki narativi koji veoma odmažu, istakao je Eskobar u intervjuu za "Glas Amerike".
 
"Jedan je da bi isključivanje najveće antizapadne stranke bilo protivno volji naroda. To nije tačno. Voljom naroda se biraju pojedinačne stranke, a na mandataru je da utvrdi kako će sastaviti vladu. Drugi je da bi se isključili glasovi etničkih Srba. Rekao bih da ni kod jedne od stranaka s kojima mandatar Spajić želi da formira vlade ne postoji antisrpsko raspoloženje. U stvari, priličan broj ima značajan deo birača koji su etnički Srbi", naveo je Eksobar.
 
On je dodao da postoji najmanje jedna stranka koja kaže da je spremna da prihvati bilo koju spoljnopolitičku odluku vlade, ako im Beograd to dozvoli.
 
"To je suštinski nedemokratski i neprihvatljivo - ideja da bi jedan deo koalicije kontrolisala strana vlada i da bi taj deo bio više lojalan lideru strane zemlje, a ne premijeru ili crnogorskim biračima", kazao je Eskobar.
 
Na pitanje kako bi SAD reagovale kada bi koalicija "Za budućnost Crne Gore" bila deo vlade, Eskobar ističe da je bilo "mnogo preporuka, ne bih rekao zahteva, već preporuka iz SAD, Evropske unije, Velike Britanije i čak i NATO-a da bi Crna Gora trebalo da izbegne da u svoju koaliciju uvede anti-NATO, antizapadnu političku stranku koja je i protiv Evropske unije".
 
"Ako Crna Gora to uradi, onda bira da prihvati pritisak druge zemlje u odnosu na preporuke transatlantske zajednice. Ne mislim da je sada potrebno razmišljati o tome šta bi se posle dogodilo. Crna Gora je veoma čvrsta i dobra NATO članica i saveznica i očekujemo da to nastavi i dalje", ocenjuje specijalni izaslanik SAD.
 
On je naveo da postoji pritisak unutar stranaka, sa svih strana, na to kako bi trebalo formirati vladu.
 
"Naše ohrabrivanje je veoma otvoreno i javno. I naša očekivanja su veoma jasna građanima Crne Gore. Nisam siguran da su neki ljudi, koji vrše pritisak da druga stranka uđe u vladu, toliko transparentni i otvoreni o tome zašto je žele u vladi", ocenio je Eskobar.
 
Pročitajte OVDE o Putinovim porukama
 
Izvor: Raša Tudej 

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA