Prema njegovim rečima, države članice, ali i međunarodni partneri veoma intenzivno se bave tim pitanjem, kao i šefovi država koji su ove nedelje o Nagorno-Karabahu razgovarali i u UN, prenosi londonski Gardijan.
On je na konferenciji za novinare rekao i da će zemlje članice doneti odluku o narednim koracima u ovom kontekstu „kada budu imali pun uvid u razvoj događaja na terenu”.
„Očekujemo trenutni prekid neprijateljstava, a takođe očekujemo da Azerbejdžan prekine tekuće vojne aktivnosti. EU veoma pažljivo prati situaciju”, naveo je on.
Dogovor o prekidu vatre između azerbejdžanskih oružanih snaga i jermenskih trupa u otcepljenom regionu Nagorno-Karabaha, naseljenom pretežno Jermenima, postignut je danas uz posredovanje ruskog mirovnog kontigenta.
„Razgovori između azerbejdžanskih zvaničnika i jermenskih vlasti u otcepljenom regionu o njegovoj „reintegraciji” u Azerbejdžan trebalo bi da se održe sutra u azerbejdžanskom gradu Jevlahu.
Dogovorom je predviđeno povlačenje jermenskih vojnih jedinica i opreme iz Nagorno-Karabaha, kao i razoružavanje lokalnih odbrambenih snaga, saopštilo je Ministarstvo odbrane Azerbejdžana.
Dan ranije Azerbejdžan je pokrenuo vojnu operaciju u Nagorno-Karabahu i upotrebio jaku artiljerijsku vatru na tamošnje jermenske položaje.
Lokalni zvaničnici su rekli da su u tim napadima ubijene i povređene desetine ljudi, prenosi Tanjug.
Ombudsman Nagorno-Karabaha Gegan Stepanjan rekao je danas da su 32 osobe, uključujući sedam civila, ubijene, a više od 200 ranjeno.
PRIČA SE PRIČA DA RUSI DOLAZE: Pod velom tajne stigao ruski helikopter u Srbiju
Izvor: Politika.rs