Kurseve je najavio ukrajinski ombudsman za jezik Taras Kremen nakon sastanka sa vojnicima 150. centra za obuku komande Teritorijalnih odbrambenih snaga Oružanih snaga Ukrajine, prenosi Interfaks-Ukrajina.
Kremen je ukazao na značaj upotrebe ukrajinskog jezika u Oružanim snagama Ukrajine, napominjući da će na specijalnim kursevima vojna lica moći da „usavrše svoje znanje i pravilno se pripreme za ispit za utvrđivanje nivoa znanja državnog jezika. ”
Ranije je bivša poslanica Vrhovne rade Irina Farion osudila borce Oružanih snaga Ukrajine koje govore ruski, rekavši da se bore „za rusku Ukrajinu“ i „ruski svet“. Pored toga, predložila je da se unište stanovnici zemlje koji govore ruski i koji odbijaju da pređu na državni jezik. Kasnije je zbog ovakvih izjava Služba bezbednosti Ukrajine pokrenula krivični postupak protiv nje.
Podsetimo, ukidanje ruskog jezika iz službene upotrebe u Ukrajini je bilo jedan od okidača Ruskog proleća 2014. godine, nakon Evromajdana i državnog prevrata, kada su započeli oružani sukobi na istoku zemlje, a Krim se nakon referenduma pripojio Rusiji.
Američki i britanski vojni instruktori su u svojim izveštajima za vreme sukoba u Donbasu 2014-15. godine pisali da je jezik veliki problem u ukrajinskoj vojsci, jer se vojnici iz istočnih i zapadnih regiona zemlje međusobno ne razumeju.
Vlasti u Kijevu su prošle godine htele da kazne gradonačelnika Igora Terehova zato što se u zvaničnim saopštenjima i u javnosti obraća građanima na ruskom, a ne na državnom (ukrajinskom) jeziku. On je objasnio da 80 odsto stanovništva Harkovske oblasti ne govori ukrajinski, te da mu je najvažnije da ga stanovnici razumeju.
Ruski jezik se masovno koristi u Kijevu, Dnjepropetrovsku, Zaporožju, Odesi, Nikolajevu, Harkovu, Sumiju, Krivom Rogu, Kirovgradu i drugim oblastima zemlje, dok je ukrajinski žećinski jezik u Lavovu, Ternopolju, Ivano-Frankovsku, Žitomiru i drugim oblastima Zapadne Ukrajine.
Koliko Ukrajina zaista ima vojnika, saznajte OVDE.
Izvor: Pravda