Najnovije

STATUS KVO: Ove godine nećemo videti sprovođenje sporazuma kao ni ZSO

Ekspert za Balkan i viši saradnik Saveta za politike demokratizacije u Berlinu Bodo Veber za Kosovo onlajn navodi da ove godine nećemo videti uspostavljanje ZSO, kao ni sprovođenje sporazuma iz Ohrida i Brisela, te da bi se Zapad trebalo potruditi da uspostavi stabilan status kvo.

ZSO (Foto: Kancelarija za KiM)

Veber je i kritikovao izjavu Lajčaka da je ZSO unutrašnje pitanje Kosova, a smatra da Kurtiju i Samoopredeljenju nije u interesu raspisivanje opštih izbora.

Da li je ovo godina kada možemo očekivati uspostavljanje ZSO? Sećate se onih sedam tačaka koje je kosovski premijer Kurti objavio na društvenim mrežama krajem 2023. a nakon energetskog sporazuma i stikera, da li je na Prištini da pokaže dobru volju i formira Zajednicu srpskih opština? 

Nisam siguran da li je energetski sporazum ustupak Beograda, jer je to davno dogovoreno. Što se tiče Zajednice, ovih sedam tačaka Aljbina Kurtija su deo ovog stalnog prepucavanja i nije mi jasna nedavna izjava Lajčaka da je Zajednica unutrašnja stvar Kosova i to svega par meseci nakon EU i SAD došli s gotovim nacrtom Statuta. Ne verujem da će ta izjava dopineti implementaciji sporazuma, Osnovnog i Ohridskog. Spadam među one koji su govorili odmah nakon izjava Borelja i Lajčaka da je postignut sporazum, Osnovni u Briselu i Ohridski, da je taj pristup pogrešan i da ne vodi cilju i napretku. Jesenas sam rekao da je ta inicijativa propala i nedavne izjave samo to potvrđuju. Bojim se da sa nadolazećim izborima za EP i kraja mandata ove Evropse komisije ta inicijativa neće uspeti, u šta spada i ključni element uspostavljanja Zajednice, oko čega se spor vodi već deceniju. Ne verujem da će incijativa proći jer je predsednik Vučić insistirao na Beograd ne priznaje na ono što je dogovoreno u Briselu i Ohridu, a to je defakto priznanje Kosova kao nezavisne države.

Ako nema ZSO, ako nema sprovođenje sporazuma da li nas očekuju novi incidenti tokom 2024. godine i da li se pored izbora za EP čekaju i izbori u SAD? 

Ima i taj deo, predsednik Vučić će sa sa svoje strane odugovlačiti implementaciju nadajući se i uspehu Trampa na izborima na SAD. Očekujem da obe strane igraju na vreme do letnje pauze, i nećemo videti tu neki napredak. Tu je i sastavljanje nove srpske vlade, a svi znamo da predsednik Vučić može odugovlačiti poprilično s te strane. I ne samo da ne vidimo status kvo, već smo videli pogoršanje situacije, izlazak Srba iz institucija, oružane sukobe u Banjskoj, dešavanja na leto u Zvečanu pre toga, tako da bi Zapad trebalo da se potrudi da uspostavi stabilan status kvo uz ojačavanje Kfora. Jedino što možemo videti su novi izbori na severu, makar za tri od četiri gradonačelnika i vraćanje Srpske liste na vlast. To ne bi rešilo probleme kosovskih Srba, ali bi došlo do stabilizacije. A, čak i ako se to desi ne bi videli nove izbore za opštinska veća.

Kako komentarišete što Vlada Kosova i dalje insistira na zabrani srpske robe, kao i niz akcija Kosovske policije koja je u decembru upadala u prodavnice u potrazi za takvim proizvodima?

Vlada Kurtija je izgubila strpljenje za Zapad, što je na neki način razumljivo. Ona želi da zaokruži pitanje nezavisnosti, integracije na severu i razumljiv je taj potez, ali s druge strane to ne vodi cilju, već sporu i otuđivanju srpskih građana, pogotovo na severu. Ova blokada srpskih proizvoda je tog procesa, ali i deo sukoba sa Srbijom i te akcije koje ste spomenuli nanose ekonomsku štetu privredi na severu, kao i celom Kosovu.

Iz EU su u više navrata upozoravali oko eksprorijacije zemljišta?

To je deo onog političkog pristupa koj sam spomenuo. Može se razumeti zašto to radi Priština, ali ne vidim kako će to voditi do cilja. To sve ima nedoslednosti sa insistiranjem vlade da se radi po principu vladavine prava, a onda donesete odluke o eksproprijaciji za koju je Zapad upozorio da nije u skladu sa zakonom. Ceo proces koji vidimo na severu od napuštanja institucija od strane Srba, pogotovo policije, i punjenje tog vakuma od strane Prištine svojim policijskim snagama i delom specijalne policije, pogotovo nakon Banjske. Građani na severu su sada oslobođeni od stiska kriminalaca bliskim vlastima u Srbiji, ali na drugoj strani su pod strahom od svakodnevnog suočavanja sa specijalnom policijom.

Hoće li u 2024. biti opštih izbora na Kosovu?

To je teško proceniti, ali koliko se sećam o tome se pričalo i cele prošle godine. Tako da nisam siguran da bi se isplatilo Kurtijevoj vladi da sada ide na izbore, što bi bila motivacija. Prema poslednjim istraživanjima javnog mnjenja Samoopredeljenje nije izgubilo dominantnu poziciju, a opozicija nije dosledna, intimno se slaže sa ovom nelagodom sa francusko-nemačkom incijativom, ali pokušala je da iskoristi spor koji je nastao između Prištine i zapadnih prestonica na domaćem političkom planu. Za razliku od Srbije, uhodana tradicija predsednika Vučića je da uvek ide na prevremene izbore kako bi izbegao krizu i ojačao poziciju, ne znam da li se takav potez isplati premijeru Kurtiju i Samoopredeljenju.

Izvor: Kosovo onlajn

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA