Tokom jučerašnjeg obraćanja, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je komentarišući poteze Prištine nakon incidenta u Zubinom Potoku, izjavio da je "devet minuta pošto je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti tobože obavešten o eksploziji, usledio zvanični zahtev KFOR-u da se stacioniraju tzv. kosovske bezbednosne snage na sever KiM, ali da je Kfor to odbio".
Ovo je potvrdio i Kfor, koji je za portal "Kossev" saopštio da je Priština zatražila ovlašćenje da se tzv. KBS omogući da odu na sever Kosova i Metohije, tačnije za ""potencijalno" raspoređivanje u "pogođenom području" nakon eksplozije u kojoj je oštećen kanal Ibar-Lepenac.
Kako se navodi, taj zahtev je odbijen.
"U skladu sa obavezom iz 2013. godine potpisanom između institucija na Kosovu i NATO-a, institucije na Kosovu su zatražile ovlašćenje od komandanta Kfora za potencijalno raspoređivanje jedinica KBS-a u pogođenom području na severu Kosova. Komandant Kfora nije dao takvo ovlašćenje, na osnovu njegove bezbednosne procene i akcija koje je Kfor već preduzeo", istaknuto je u odgovoru, navodi portal.
Vredi podsetiti da je KBS nelegalna formacija, budući da Rezolucija 1244 navodi Kfor kao jedine oružane snage na prostoru KiM. Ipak to nije sprečilo prištinske vlasti da, uz pokroviteljstvo pojedinih država, 2009. godine osnuju ovu formaciju, a kasnije pokrenu i proces njenog pretvaranja u pravu vojsku, uz nabavku različitog naoružanja i vojne opreme iz Turske, SAD, Nemačke, Velike Britanije, Finske, Kanade i Italije.
Čime sve raspolažu tzv. KBS i ko ih snabdeva?
Turska važi za jednog od glavnih pokrovitelja tzv. kosovskih bezbednosnih snaga, a od početka procesa transformacije tzv. KBS-a u vojsku, Ankara isporučila niz sredstava ratne tehnike – od bespilotnih letelica (BPL) do oklopnih vozila.
O BPL "bajraktar" TB2 je već bilo reči i u javnosti je opštepoznato da tzv. KBS raspolaže ovim letelicama. Međutim, manje je poznata činjenica da je Turska, pre nego što su SAD odobrile isporuku "džavelina", lažnoj državi isporučila nepoznat broj sopstvenih protivoklopnih raketnih sistema – OMTAS.
Osim toga, Priština je od Ankare nabavila i ručne raketne bacače HAR-66, koji zapravo predstavljaju tursku verziju poznatog američkog M72 LAV (Light Antitank Weapon, LAW), koji se već nalazi u operativnoj upotrebi tzv. KBS-a.
Ipak, vredi podsetiti da je Turska najviše doprinela u domenu oklopnih vozila, pa je tako tzv. Kosovu isporučila deset MRAP vozila "kipri", oko 80 "kobri" kompanije "Otokar", kao i oko 30 "vurana" od kojih je deo opremljen minobacačima "aslan" u kalibru 120 mm. Uz to vojna policija tzv. KBS-a koristi i 14 lakih oklopnih vozila "akrep".
Za potrebe tzv. KBS-a su iz Turske nabavljene i daljinski upravljane borbene stanice "sarp dual" naoružane bacačima granata u kalibru 40 mm, na koje može biti postavljen i mitraljez u kalibru 7,62 ili 12,7 mm, minobacači u kalibru 60 i 81 mm, a interesantno je da se na prikazima tzv. KBS-a moglo videti da raspolažu i turskim sistemom za ometanje malogabaritnih dronova – "ihasavar".
Naravno, na sve ovo treba dodati i nekoliko vrsta jurišnih pušaka i mitraljeza poput MPT-55, MPT-76 i PMT-76-57A, koje je Ankara isporučila Prištini.
Veliki deo svoje opreme, tzv. KBS su nabavile od SAD koje su im donirale 150 lakih oklopnih vozila "hamvi", dok je Priština kupila još oko 50. Uz "hamvije" SAD su isporučile i 55 borbenih oklopnih vozila M1117, koje tzv. KBS koristi kao oklopne transportere, kao i nekoliko desetina neborbenih, odnosno običnih kamioneta i terenskih vozila.
Takođe, početkom godine Kongres SAD odobrio je isporuku 246 raketa i 20 komandno-lansirnih uređaja protivoklopnog sistema "džavelin", a vrednost celokupnog paketa je 75 miliona dolara. Nije poznato koliko je tačno "džavelina" do sada isporučeno.
Pored oklopnjaka i protivoklopnih sistema, Vašington je Prištini isporučio i četiri malogabaritna izviđačka drona RKu-20 "puma", pištolje, niz jurišnih i snajperskih pušaka, kao i mitraljeza – od lakih do onih u kalibru 12,7h99 mm, automatske bacače granata MK-19 u kalibru 40 mm koji se montiraju na vozila i pomenute ručne raketne bacače M72 LAV.
Kako je RT Balkan ranije pisao, procenjuje se da će Priština za svoje snage najverovatnije nabaviti višenamenske helikoptere UH-60 "crni jastreb" ili izviđačke OH-58, koji mogu biti naoružani protivoklopnim vođenim raketama.
Osim Turske i SAD, vredi istaći i Nemačku koja je bila nešto skromnija, pa je tokom proteklih godina u više navrata isporučivala Prištini neborbena vozila poput kamiona, kamioneta, kombija, džipova, automobila i terenskih vozila. Kao i u slučaju SAD, deo vozila je doniran, a deo je kupljen sredstvima koje su privremene vlasti u Prištini izdvojile za troškove odbrane.
Što se tiče naoružanja, Berlin je "kosovskim bezbednosnim snagama" do sada isporučivao jurišne puške "Hekler i Koh" G36 (koji je standardna puška pripadnika ove ilegalne formacije), snajperske puške SIG 716 DMR, kao i potcevne bacače granata u kalibru 40 mm.
Uz navedene države, tzv. KBS-u opremu su isporučivale i Italija, Velika Britanija, Kanada i Finska, međutim ta pomoć se ogleda u manjem broju terenskih vozila i kamiona, i ima uglavnom simbolički karakter.
BALTIČKE DRŽAVE UVODE SANKCIJE: Odgovor na suzbijanje protesta u Gruziji
Izvor: Rt.rs