Ukazuje se da su posmatrači uočili česte gužve i proceduralne nedoslednosti na dan izbora, naglašavajući potrebu za adekvatnom obukom. Uočeni su i slučajevi ozbiljnih nepravilnosti, uključujući kupovinu glasova i ubacivanje glasačkih listića u glasačke kutije. Dodaje se da su mjere za obezbjeđivanje tajnosti glasanja bile nedovoljne, što je u suprotnosti sa prethodnim preporukama ODIHR-a.
Posmatrači su primetili i brojne primere grupnog glasanja, slučajeve nedozvoljenog uticaja i neovlašćenog praćenja birača, kao i fotografisanja glasačkih listića.
„Prebrojavanje glasova na biračkim mestima i tabelarni prikaz rezultata su generalno bili efikasni, ali su proceduralne zaštitne mere nedosledno primenjene“, navodi se u izveštaju ODIHR-a.
Kao doprinos transparentnosti, preliminarni rezultati glasanja su brzo objavljeni na internetu, u skladu sa ranijim preporukama ODIHR-a.
Podseća se da je opozicija dan posle izbora ukazala na veliki broj nepravilnosti, uključujući pritiske na birače, kupovinu glasova, kao i organizovano dovođenje birača, organizovanje svakodnevnih protesta u Beogradu.
„Protesti su uglavnom bili mirni, ali je 24. decembra došlo do nasilnih incidenata koji su doveli do hapšenja nekoliko demonstranata. Lokalna izborna komisija primila je 360, a republička 36 pritužbi na proceduru i rezultate glasanja, uglavnom sa zahtevom za poništavanje glasanja. Većina tih pritužbi je odbačena. Zbog proceduralnih nepravilnosti, izbori su ponovljeni na 43 biračka mesta 30. decembra i 2. januara 2024. Konačni rezultati izbora objavljeni su 12. januara, a parlament je konstituisan 6. februara. Odziv birača bio je 58,69 odsto“, podsetio je ODIHR.
„Ukoliko se ponovo konstituiše, međuagencijska radna grupa za koordinaciju i praćenje sprovođenja preporuka za unapređenje izbornog procesa trebalo bi da deluje potpuno transparentno, uz uključivanje relevantnih aktera, poput civilnog društva“, navodi se u Izveštaju ODIHR-a na izborima u Srbiji 2023, piše N1..
Dodaje se da, kako je ranije preporučeno, treba obezbediti doslednu primenu procedura na dan izbora i unaprediti profesionalne kapacitete izborne administracije, razmotriti standardizovanu obaveznu obuku za sve članove lokalne izborne komisije i biračkih odbora, potencijalne članove, uključujući prošireni sastav ovih tela.
„U cilju efikasnijeg ostvarivanja biračkog prava, Republička izborna komisija treba da izradi i sprovede blagovremen, sveobuhvatan i ciljan program edukacije birača, uključujući prava birača, sprečavanje grupnog glasanja i važnost tajnosti glasanja. Detaljne informacije birača i edukativni materijali treba da budu dostupni u različitim dostupnim formatima“, ističe ODIHR u preporukama u izveštaju.
Takođe se navodi da zabrinutost oko tačnosti biračkih spiskova treba uzeti u obzir i raditi na povećanju poverenja javnosti, kao i da treba revidirati zakone, propise i praksu kako bi se omogućio pristup podacima o registraciji birača i olakšala implementacija smislena revizija jedinstvenog biračkog spiska, uz učešće relevantnih aktera, uključujući političke partije i civilno društvo, u skladu sa standardima zaštite podataka.
„Zakon treba da obezbedi jasnu razliku između zvaničnih funkcija i predizbornih aktivnosti nosilaca funkcija. Vlasti treba da preduzmu mere za sprečavanje zloupotrebe položaja i državnih resursa, a svako kršenje treba proaktivno rešavati kroz srazmerne i odvraćajuće sankcije“, navodi se u preporukama ODIHR-a, prenosi N1.
Ističe se da „vlasti treba da spreče zastrašivanje i pritiske na birače, među kojima su i zaposleni u javnim i državnim institucijama, kao i u preduzećima i da treba ojačati mehanizme praćenja”.
U izveštaju ODIHR se navodi i da je Vučić dominirao kampanjom, a preporučuje se ceo set mera koje bi aktuelne vlasti trebale da usvoje, a tiču se medija, biračkih spiskova, te organizacije kampanja i izbora uopšte.
Pročitajte OVDE šta je Dačić poručio Zapadu
Izvor: N1 / Pravda.rs