Prema rečima Aleksandra Perendžijeva, vanrednog profesora odeljenja političke analize i društveno-psiholoških procesa Ruskog ekonomskog univerziteta Plehanov, posle Raisijeve smrti unutrašnji problemi će postati najveća pretnja Iranu.
- Glavni rizik je destabilizacija unutar samog Irana. Sistem upravljanja je oštećen, a kada dođe do takvih situacija, prevremenih i hitnih izbora, protivnici u zemlji mogu to da iskoriste - rekao je on u intervjuu za Lenta.ru.
Istovremeno, ekspert smatra da je malo verovatno da će ishod izbora biti da novi šef države postane osoba sa političkim stavovima drugačijim od Raisija.
S druge strane, Perendžijev je siguran da će sistem upravljanja u Iranu „u svakom slučaju biti obnovljen prilično brzo", pošto najviši lider - duhovni vođa i prvi zamenik predsednika - takođe igraju veliku ulogu u strukturi moći.
Pored rizika unutar zemlje, Perenjiev je priznao da bi smrt iranskog lidera mogla da ometa formiranje međunarodnog transportnog koridora, kao i da izazove komplikacije u odnosima između Teherana i Bakua. Prema njegovom mišljenju, sada će "pokušati da stvore svađu" između Irana i Azerbejdžana.
Odnosi Irana sa Rusijom će, istovremeno, ostati nepromenjeni i zadržaće kurs njihovog jačanja, kaže ekspert Ruskog saveta za međunarodne poslove, orijentalista Elena Suponina.
- Oni ljudi koji sada privremeno preuzimaju vlast u svoje ruke potpuno se drže istog kursa kao i preminuli predsednik i ministar spoljnih poslova - objasnila je ona za Lente.ru.
Prema rečima orijentaliste, postoji tenzija u odnosima između Irana i Sjedinjenih Država, što je malo verovatno da će se promeniti u bliskoj budućnosti. Istovremeno, kako smatra ekspert, moguće su tenzije u odnosima sa Izraelom.
Politikolog Sergej Markov je u razgovoru za Info24 izrazio mišljenje da će iranska politička elita nastaviti da se drži proruskog kursa.
Istovremeno, prema rečima Markova, SAD i prozapadna opozicija u Iranu pokušaće da organizuju proteste kako bi srušili aktuelnu vlast.
- Opozicija veruje da su protestna osećanja u Iranu opstala, pa će tokom izbornog perioda pokušati da organizuje obojenu revoluciju. Sumnjam da će u tome uspeti, jer Iran ima Korpus garde islamske revolucije, čiji su borci uvek spremni da izađu na ulice i očiste ih od izgrednika - smatra politikolog.
On je podsetio da su se 2022. godine u Iranu održavali skupovi i protesti, koji su bili nezadovoljni aktuelnom vladom i njenom politikom. Markov je primetio da su iranski lideri tada mogli da zadrže vlast.
SENKA ZELENSKOG ILI VLADAR IZ SENKE? Ko je Andrej Jermak, najuticajniji čovek u Kijevu?
Izvor: Informer.rs