„Da oštro osudi stanje u društvu, da pokušamo upokojene institucije da oporavimo, reanimiramo. Profesija ne bi smela da zavisi od volje bilo koje vlasti, političkih stranaka, pojedinaca, ne bi smeli da trpimo uvrede koje smo dobili od predsednika. Iste večeri, kada je doneta prva odluka o obustavi rada, on je Skupštinu AKS nazvao ruljom. Neko ko je predsednik Republike, ko treba da simbolizuje narodno jedinstvo, vređa“, kaže on.

Kako je objasnio, jedan od razloga za odluku o obustavi je i Vučićeva najava da će se „advokati ubuduće upisivati na nekom drugom mestu“.
„Ne znam odakle takva inicijativa dolazi, to je pretnja i advokaturi i studentima, koji će sutra biti pravnici i koji će morati da porazmisle gde će se upisati. Jeste njegov manir da pretni i zastrašuje, do sada niko nije uspeo da zastraši advokate“, kaže.
Ističe da „danas ili sutra očekuje reakciju države i duboke države“.
„Koordinaciju SNS, BIA i pravosuđa, prethodno je Viši sud tu našu odluku u bitnome suspendovao, odnosno u jednom delu“, kaže.
Advokaturu u Srbiji čini, kaže Ninić, 12.500 advokata.
„Nismo mi jedinstveni, kao što druge profesije nisu jedinstvene, ali je to odluka koja obavezuje sve nas, pod pretnjom disciplinskog kažnjavanja. Očekujem da će neko rušiti danas ili sutra ovu odluku, ali mislim da ćemo ostati istrajni i jedinstveni narednih 30 dana, da ukažemo koliko je erodirala vladavina prava danas u Srbiji i koliko zakon nije jednak za sve građane“, kaže on.
Obustava traje od danas, narednih 30 dana – do 4. marta.
„Mislim da će građani biti tolerantni prema nama, da će razumeti važnost istorijskog trenutka u kome se nalazi naše društvo, da ćemo ohrabriti i same građane koji su korisnici i advokatskih i pravosudnih usluga. Nema ulaska u institucije, nema podnošenja predmeta, izuzetak pravimo u hitnim situacijama, pritvorski predmeti, predmeti u kojima preti gubitak nekog prava građaninu… Samo u hitnim situacijama, a ostali postupci biće suspendovani. Možda je novina da fizički nećemo primati poštu“, kaže on.
Na pitanje šta će biti sa prosvetnim radnicima kojima prete disciplinski postupci, kaže da „advokati formalno neće moći da stave pečat i pruže advokatsku uslugu, ali svako je dostupan da da savet bez novčane naknade, a i rokovi za podnošenje žalbi su 60 dana“.
Osvrnuo se i na izbor novih javnih tužilaca.
„Poslednja dva meseca nije bilo moguće održati sednicu VST, zbog sukoba pojedinih struja u samom pravosuđu oko toga ko treba da bude izabran, 55 javnotužilačkih funkcija. Izgleda da su se strasti smirile, da je napravljen dogovor i usaglašen između Ministarstva pravde, Nenada Stefanovića i Zagorke Dolovac. Danas bi na sednici trebalo da bude potvrđen izbor novih javnih tužilaca, ljudi koji su prošli neku vrstu političke trijaže. Neka nam je Bog u pomoći, tužilaštvo je usko grlo korupcije, ta politička centrifuga, režimu je jako bitno ko će biti izabran kao tužilac, ne mislim da se bavi pojedinačno imenima, ali traži garancije da mu izabrani neće praviti probleme, vrh pravosuđa aktuelni je dao garancije za ljude koji će biti izabrani u kontaktu sa pojedinim tužiocimam ja sam šokiran predlogom da budu izabrani pojedini ljudi“, kaže on.
Izvor: N1