Republika Srpska želela bi da vidi predstavnike Rusije u sastavu misije u BiH, izjavio je u intervjuu za "Izvestija" predsednik RS Milorad Dodik.
Prema njegovim rečima, tužilaštvo BiH povezano je sa kriminalnim grupama čiji je cilj da ga uklone sa izbora.
Odogovarajući na pitanje koji je bio razlog njegove odluke da zatraži od Rusije da blokira produženje evropske misije Alteja u UN, Dodik je istakao da bi Republika Srpska volela da vidi ruske predstavnike u sastavu neke misije.
"To bi bilo pravedno prema svima nama u Bosni i Hercegovini. Ali to su velika udruženja. Sa naše strane možemo samo da izrazimo šta vidimo kao prihvatljivo, a šta ne. Nemamo principijelne primedbe na misiju Alteja – ona se pokazala kao stabilna i nije predstavljala pretnju bezbednosti", istakao je lider Srpske.
Dodao je da je njegov zahtev povezan sa činjenicom da su neki želeli da misiji Alteja nametnu obavezu mešanja u unutrašnje poslove BiH.
Dodik je naglasio da nema ništa novo u tome što on kaže da Bosna i Hercegovina ne funkcioniše. Dodao je da veruje da ona može funkcionisati samo na osnovu Ustava, a ne na osnovu njegovog kršenja.
"Smatram da bi ustavna Bosna i Hercegovina mogla da bude prava država, ali se nikada ozbiljno nije ni pokušalo da se tako nešto postigne", otkrio je predsednik Republike Srpske.
Podvukao je da stalno izražavaju nezadovoljstvo zbog toga što su im antiustavne odluke nametnute putem međunarodnog mešanja i da su se te odluke pokazale kao "neodržive i nepravedne".
Lider Srpske istakao je da je sastanak sa ruskim predsednikom deo njihovih redovnih konsultacija.
"Raduje me što predsednik Vladimir Vladimirovič Putin obraća pažnju i na nas, male ali iskrene prijatelje Rusije", naglasio je on.
Dodao je da svi možemo primetiti da je pre svega pet meseci situacija u svetu bila potpuno drugačija, a sada vidimo neke promene koje nam daju pravo da se nadamo stabilnijim odnosima. Upravo stoga mu je bilo važno da se sastane Putinom i razgovara o tome kako će se situacija dalje razvijati na globalnom nivou.
"Ja sam zainteresovan za svaku pobedu Rusije, uključujući i onu u Ukrajini, ali i za mir koji je Rusiji potreban kako bi obezbedila svoj ekonomski razvoj i napredak u svim drugim sferama", poručio je Dodik.
Istakao je da je taj susret bio prilika da ruskog predsednika upozna sa situacijom u Republici Srpskoj, kao i da je bio veoma impresioniran činjenicom da predsednik Putin poznaje sve detalje.
"Obavestio sam ga da je u Bosni i Hercegovini administracija DŽozefa Bajdena nametnula stranca koji nije imenovan od strane Saveta bezbednosti UN, a koji sada donosi odluke. Takođe sam ga upoznao sa činjenicom da sudovi, koji su takođe bili nametnuti od strane njegovih prethodnika – visokih predstavnika, sude i proganjaju legalno izabrane predstavnike naroda", rekao je Dodik.
Dodao je da su u tom kontekstu razgovarali i o mogućim ekonomskim i drugim kontaktima, koji su bili prekinuti zbog odnosa koji su postojali ranije na globalnom nivou.
Skrenuo je pažnju na ti da se svet sada "polako otvara", te i da se Rusija takođe otvara.
Dodao je da se zahvalio predsedniku Putinu na pozivu da ponovo dođe u Moskvu 9. maja na Dan pobede, i da sigurno neće propustiti tu priliku.
Dodik je istakao da se Republici Srpskoj tokom cele godine održavaju se različite komemorativne manifestacije i dodao da neće dozvoliti revizionistima istorije da nametnu svoje istine.
Predsednik Srpske istakao je da je njegov život u nekom smislu promenjen osećajem da "živi u zemlji u kojoj se ne poštuje pravo, gde se političkim protivnicima donose presude iz političkih razloga". Naglasio je kako je mu se ranije činilo da je ova praksa davno prošla.
"Konačni i glavni cilj je da me odstrane sa izbora. A da bi to uradili, morali su da me osude. Tako da zabrana političkog delovanja na šest godina — to je apsolutno politički motivisana odluka, ništa drugo do udar na demokratiju i čak na dostignuća civilizacije", ocenio je Dodik.
On je izjavio da su predlozi Italije da se ubrza pristupanje zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji samo "prazne fraze i priče koje se ponavljaju već hiljadu puta".
"Kažu da to treba uraditi, a sve to traje već više od 30 godina. Uz to su još i pooštrili kriterijume tako da sada 16–17 zemalja od 27 ne bi ispunjavale te zahteve, da moraju da rade ono što od nas zahtevaju. To govori o njihovim namerama", istakao je on.
Skrenuo je pažnju na to da iako Republika Srpska želi da bude primetna na evropskom putu, mora priznati da onaj entuzijazam koji je gajila pre 10 godina ne može nikako da se uporedi sa današnjim.
"Sada je to više formalnost, a ne iskrena vera da mi zaista treba da budemo deo toga. A što se tiče novog samita BRIKS-a: ako dobijem poziv, rado ću ga prihvatiti", poručio je lider Srpske.
Izvor: RT.RS