Салех је недавно преузео дужност председника Авганистана, након што је први човек ове државе Ашраф Гани напустио земљу крајем прошле недеље. Гани је у првој изјави након бега на Фејсбуку написао да је напустио земљу да би се избегло „крвопролиће“. Истог дана, након што су талибани заузели Кабул, Салех је на Твитеру објавио „да се неће никада предати талибанима“.
„За разлику од САД-а и НАТО-а, нисмо изгубили дух“, написао је Салех на Твитеру у свој првој званичној изјави и позвао свој народ да се придружи отпору.
Паралелно са преузимањем званичних дужности, Салех је, чини се, увелико радио на успостављају герилске војске која ће успети у ономе што званична авганистанска војска није – да порази талибане.
Салех није потврдио да он стоји иза Антиталибанског фронта, али једна фотографија указује да то можда ипак јесте случај. Дан након пада Кабула, друштвеним мрежама кружила је слика на којој се види Салех са сином свог бившег ментора антиталибанског борца Ахмада Шаха Масуда. Салех и Масудов син, иначе командант милицијских снага, сликани су током састављања герилских снага. Такође, према сазнањима „Вашингтон поста“, Салех јесте човек који стоји иза герилаца.
„Амрулах Салех, Ахмад Масуд, син Ахмад Шах Масуда и бивши министар одбране Бисмилах Кан Мохамади формирају снаге отпора против талибана у Панџширу у Авганистану“, навео је амерички лист.
Провинција Панџшир једина је у Авганистану у којој талибани немају власт. Чак ни сада. Ова, последња слободна територија у земљи је и родно место Салиха. Панџшир је значајно стратешко место у Авганистану. Због свог положаја, ову покрајину нису могли да покоре ни Совјети и ни талибани током грађанског рата 90-их година.
„Нећемо дозволити талибанима да уђу у Панџшир. Одупрећемо се свим снагама и борићемо се против њих“, за АФП је изјавио анонимни житељ те покрајине.
Битка која се спрема, само је последња низу Салехове дуге борбе против талибана. Та борба заправо траје три деценије.
New - Anti Taliban commanders, including VP Saleh and Ahmad Massoud are in #Panjsher right now. pic.twitter.com/xYH02Jao1E
— Muslim Shirzad (@MuslimShirzad) August 16, 2021
Салех, иначе пореклом Таџикистанац, био је практично тинејџер када се средином деведесетих година придружио герили командата Масуда. До 1996. године, када су талибани освојили Кабул, Салех је био запослен у влади, међутим након што су талибани преузели власти 1996. године, одлучио је да се бори. Талибани су, у покушају да ухвате Салеха, отели његову сестру, мучили је и на крају убили.
„Моје мишљење о талибанима се заувек променило након тога“, написао је Салех у „Тајм“ магазину прошле године.
Годину дана након овог догађаја, 1997. године, Масуд је Салиха поставио у Канцеларију за односе са јавношћу у амбасади Авганистана у Таџикистану, чији је посао био да контактира међународне невладине хуманитарне организације, али и обавештајне агенције.
Након терористичког напада 11. септембра 2001, Салех, као део антиталибанског отпора, постао је кључни адут америчке обавештајне агенције ЦИА. Ова веза са Америком утабала му је пут да 2004. године буде постављен на врх новоформиране Авганистанске обавештајне агенције НДС, на чијем је челу био до 2010. године. Након оставке у обавештајној служби, Салех је основао продемократски и антиталибански покрет националне мобилизације „Басеј-е Мили“.
Био је министар унутрашњих послова Авганистана 2018. и 2019. године, а 2020. године је служио као пети потпредседник земље.
Последњи блиски сусрет са смрћу имао је у септембру прошле године, када је у експлозији бомбе у Кабулу погинуло најмање десет чланова његове страже. Неколико сати након напада, Салех, у завојима, снимио је видео у коме је обећао да ће узвратити напад. „Наставићемо нашу борбу“, рекао је.
Талибани су већ почели да губе територије, о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Нова