БЕОГРАД - Сматрам да би подела Косова и Метохије била једно од бољих решења и да би то било у интересу и Срба и Албанаца. Такав договор, односно трајно решење односа Београда и Приштине, могао би да се постигне на међународној конференцији под покровитељством ЕУ, али и САД и Русије!
Ово за „Новости“ поручује вицепремијер и шеф дипломатије Ивица Дачић поводом порука шефа руске канцеларије у Приштини Андреја Шугурова, који је према тврдњама приштинских медија, поново изнео идеју о размени територија: - Мањине на КиМ немају будућност на Косову и због тога би размена територија била најоправданија опција за обе стране, а стање треба да се врати на средину прошлог века, када је Прешевска долина била косовска, а север српски - рекао је Шугуров, уз напомену да је то његов лични став. Међутим, за овакав сценарио расплета односа, нема званичне подршке ни у Београду ни у Приштини ни у већини светских центара моћи. И сам министар Дачић наглашава да је идеја о подели његово лично мишљење и да Србија наставља досадашњу политику проналажења решења кроз политички дијалог: - Наше позиције остају непромењене, а то је да нећемо признати једнострано проглашену независност КиМ. А управо је признавање Приштине, које би било последица прихватања поделе или размене територија - највећа препрека за Србију. По мишљењу професора међународних односа Предрага Симића, у случају „трампе“ Прешевске долине и севера КиМ, Србија би трајно изгубила позиције на Коридору 10, а уследио би и домино ефекат нових разграничења на Балкану: - Ту су БиХ, односно РС, Македонија, север Грчке... По мом мишљењу, размена територија или подела Косова би била дугорочно лоше решење, и географски и политички, и за Србију и за целу међународну заједницу.
Прочитајте још:Данас извештаj EK о напретку Србиjе на путу ка EУ
Шта је Дачић договорио у Москви!?
Истог је мишљења и Душан Јањић, из Форума за етничке односе, који тврди да би се пристанком на поделу, Србија заувек одрекла Косова: - Београд треба добро да промисли шта би оваквим решењем добио. Извор: Вечерње новости