БЕОГРАД - Директор Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) у Србији Матео Патроне (Маттео) изјавио је да Србији не прети ризик "грчког сценарија", изазваног дужничком кризом, оцењујући да Србија има потенцијал раста од четири до пет одсто годишње.
Раст од око два одсто није довољан да реши проблем незапослености, која је премашила 25 одсто, сматра директор ЕБРД у Србији. "Србија мора да привуче више директних страних инвестиција, што је могуће учинити, а велики корак ка овом циљу било би побољшање укупне пословне климе", реако је Патроне у интервјуу за најновији број магазина "Биз Лајф". Патроне је нагласио да би измене четири закона: о приватизацији, стечају, закона о раду и о планирању и изградњи биле корисне, али да је битно да се примене што раније, што ће нова влада, надамо се и урадити, сада након одржаних избора. Директор београдске канцеларије ЕБРД-а је нагласио да Србија треба да се фокусира на даље структурне реформе које би помогле приватном сектору, односно довеле до његовог развоја.
"Реформе су неопходне у области радног права, приватизације, стечаја и грађевинских дозвола. Сектори инфраструктуре и енергетике, такође, захтевају свеобухватне реформе", указао је Петроне. Наведене реформе су оно што је потребно да се убрза на путу ка Европској унији (ЕУ), предочио је он.
Према његовим речима, и даље смо сведоци великих инфраструктурних разлика, док је простор за инвестиције веома ограничен, тако да су у сектору инфраструктуре и енергетике неопходне опсежне реформе.
Патроне је приметио да реализација инфраструктурних пројеката у Србији, за која су већ обезбеђена средства, заостаје за планираним.
Што се тиче финансијског сектора у Србији, Патроне је мишљења да је он добро пребродио економску кризу али су остала нека неразрешена питања као на пример: висок ниво неанплативих кредита, висока евроизација, и наставак процеса смањења кредитне активности. Такође, ту је и потреба за даљом консолидацијим у банкарском сектору, закључио је Патроне. Извор: Танјуг Биз