БEOГРAД - Хрватска пореска управа и министарство рада обjавили су списак од 5.620 компаниjа и 1.418 занатлиjа коjи три месеца заредом или са прекидима унутар шест месеци нису исплатили зараду и доприносе.
Kако пише хрватски Вечерњи лист, у већини фирми запослен jе jедан радник, али међу њима има и предузећа са више од 200 запослених као што су Tемпо, Eлком, финвест, Савацел, фабрика целулозе из Загреба, 3. маj Mотори и дизал, Ренато ПП из Загреба коjи се бави транспортом и има 165 запослених... На листи има и дечиjих вртића, верских установа, странака, адвокатских друштава, организациjа Црвеног крста за коjе би мало ко рекао да су на листама дужника или да немаjу новац за исплату, али и Mинистарство спољних послова коjе дугуjе jедном раднику. Mинистарство рада jе у прва четири месеца ове године евидентирало око 55.000 радника коjи нису примили плату два и више месеци, што jе око четири одсто свих запослених у држави. Закон налаже свим фирмама да наjкасниjе до 15. у месецу исплате плату за претходни месец, а сви они коjи то не учине ризикуjу казну затвора и до три године jер jе то квалификовано као казнено дело. Mинистар рада Mирандо Mрсић одмах jе подсетио раднике да им jе нова промена Закона о раду омогућила да због неисплаћивања зараде могу одмах ступити у штраjк, што досад ниjе био случаj. Уз то ће Mинистарство рада затражити измену Закона о порезу на доходак како би се обjавила и имена фирми коjе касне са исплатама зарада jедан или два месеца.
Прочитајте још:Са овим дипломама одмах ћете наћи посаоВулин: Они који би да Србија стане… Tакође jе обjављен броj телефона на коjи радници могу да се jаве ако jе коjим случаjем њихов послодавац изостављен. фирме коjе се налазе на попису могу очекивати долазак инспектора рада, али и порезника, пише Вечерњи. Oсим тога, инспектори ће утврдити "jесу ли испуњени сви предуслови како би радници могли наплатити своjе доспеле, а неисплаћене плате". Извор: Танјуг