Маринковић је написао романтичну, реалистичну, музичку, детективску, историјску, новинску, научну, лирску, бајковиту, сатиричну, родољубиву, хаику и још многобројне верзије ове басне у којој се две животиње надмудрују око комада сира, а како каже, узор му је била књига „Стилске вежбе“ Рејмона Кеноа.
- Креативност код младих успешно се развија вежбањем. Док сам радио као наставник у школама и као професор са студентима, запазио сам да млади обожавају стилске вежбе на кратким садржајима. Они тада имају шансу да нешто ново створе и то даје одличне резултате. У нашим школама и факултетима млади су жељни креативног рада, јер су оптерећени углавном репродукцијом - каже за „Новости“ Маринковић.
У оваквим вежбама аутор је користио и друге басне.Прочитајте још:Следећи корак Москве: Забрана увоза страних аутомобилаПогођен конвој са избеглицама код Луганска, има жртаваСве оне сликају људски живот. Ова басна је у наставном програму и занимљиво је видети како је деца у вртићима разграђују и дограђују јер њих школа још није уплашила и стегла.
Развијање љубави према књизи и читању код данашње деце, по његовим речима, сложен је васпитни задатак:
- Данас га отежавају електронски медији који везују децу и младе једноставним облицима комуникације и агресивним игрицама. У исто време, у школама у програмима лектире недостају дела која говоре о савременом животу младих, у којима ће ови препознати свој живот и своје развојне проблеме. Имајући све то у виду, ми смо у „Креативном центру“ развили тај пут до књиге, почев од најмлађег узраста, а едиција „Различак“ део је тог програма. Она је и позив писцима и илустраторима да нам се придруже - каже Маринковић, главни уредник ове издавачке куће.
Извор: Вечерње Новости