Најновије

На претресу 260 амандмана за решење стања у банкарству

БЕОГРАД - Посланици Скупштине Србије почеће данас претрес више од 260 амандмана уложених на седам законских решења у вези са банкама.
Скупштина Србије (фото ЈуТјуб принтскрин)

Скупштина Србије (фото ЈуТјуб принтскрин)

Тим решењима се појачава контрола банака и уводе механизми раније интервенције у случају да нека од банака има проблем у пословању и представљају битан искорак у стабилизацији и унапређењу перформанси финансијског система земље. До сада је на предлог за измену Закона о министарствима уложено четири амандмана, на нова законска решења о осигурању депозита 31, а на Предлог закона о стечају и ликвидацији банака и друштава за осигурање 48. На предложене измене и допуне Закона о НБС уложено је 57 амандмана, на Предлог измена и допуна Закона о банкама 13, на Предлог закона о Агенцији за осигурање депозита 34 и на Предлог закона о изменама и допуни Закона о јавним набавкама 75. Измене и допуне Закона о банкама допринеће ранијој могућности интервенције, ако дође до поремећаја у стабилности финансијског система, а основни циљ је заштита интереса првенствено депонената - грађана и привреде. Измене тог закона су у складу са европским директивама и регулативом. Изменама и допунама Закона о министарствима држава директно преузима одређене надлежности које је до сада имала Агенција за осигурање депозита. Измене и допуне Закона о банкама омогућиће да се лакше реструктурирају банке, односно да се лакше решава проблем лошег пословања, а три главне тачке су превентивно деловање, рана интервенција и реструктурирање. Циљ тих законских решења је и да се банке припреме за проблеме са којима се могу суочити, па НБС у том смислу може да предложи једну или више мера, или да преговара са повериоцима ако се мере покажу као недовољне. На Закон о банкама, рецимо, предложен је амандман на члан 38. који предвиђа да "НБС може прописом да утврди обавезу банака да плаћају надокнаду за контролу, као и начин обрачуна, рокове плаћања..." У образложењу је наведено да, ако би НБС била овлашћена да уређује начин и услове контроле, а истовремено и да одређује услове, висину, рокове за наплату накнаде за тај посао, чиме би, како је наведено, била угрожена независност у поступању НБС. "Законом о НБС није предвиђена могућност да централна банка приходује од накнада за контролу банака, по члану 75. тог Закона", наведено је у образложењу. Када је реч о амандману на члан 21. Закона о банкама, примени међународних решења директно, како је наведено у образложењу, тај члан је супротан Закону о рачуноводству и Закону о службеној употреби језика и писма. "Ако се овај члан не измени, то ће водити у правну несигурност при изради финансијских извештаја и неравноправан положај банака", пише у објашњењу амандмана.
Прочитајте још:Вучић: Доста ми је кукања да људима није добро, уместо тога радитеШешељ признао зашто није превише нападао Вучића током гостовања у „Ћирилици“
Како је наведено, НБС као предлагач уводи практично тзв. â€жлеx специалис" и "практично за послове државе ангажује ресурсе банака". Амандманолм се указује да се тиме отвара и питање уставности, када је реч о праву да свако користи свој језик. Зелени Србије, који су предлагачи амандмана, на Закон о јавним набавкама, предлажу амандман на члан 86. којим се смањује предност домаћег понуђача у односу на страног на ниво који предлаже влада, само у случају да и страни и домаћи понуђач нуде у оквиру својих понуда одређене производе домаћег порекла. "Амандманом се даје предност производима и произвођачима домаћег порекла који су важни за енергетску ефикасност и развој зелене економије наше државе. Предност је неопходно дати производима домаће индустрије и подржати њихово ширење на тржишту са циљем отварања нових радних места и јачања домаћих компанија", пише у образложењу. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА