СРБИЈА ШАМПИОН ЕВРОПЕ: Млади кошаркаши савладали Шпанију у финалу (ВИДЕО)

Изабраници Владимира Ђокића остварили су свих десет победа на шампионату и сасвим заслужено освојили златну медаљу.
"Орлићи" прваци Европе! (Фото: twitter.com/FIBA)

Кошаркашка репрезентација Србије, играчи до 20 година, освојили су титулу првака Европе пошто су у финалу савладали Шпанију резултатом 70:64 (20:21, 16:15, 16:9, 18:19). Тим селектора Владимира Ђокића остварио је свих десет победа на шампионату одиграном у Италији. Србија је у финалу играла без једног од најбољих играча Марка Тејића који је у полуфиналу против Турске поломио прст шаке, што овај тријумф чини још већим. Наша кошарка је освојила пето европско злато у овом узрасту, прво од 2008. године, док је Шпанија остала на једном, освојеном 2011. године. Млада кошаркашка репрезентација Турске освојила је бронзану медаљу на првенству Европе у Италији савладавши вечерас у утакмици за треће место селекцију Француске са 84:74 (20:15, 26:12, 14:21, 24:26). У најбољој петорци шампионата изабрани су Ребић и Гудурић. Марко Гудурић је уједно и МВП овог првенства.

Ток меча

Велики хендикеп за Србију представља одсуство Марка Тејића, који је у досадашњем току шампионата имао просек 10,4 поена и 5,8 скокова. Додатни хендикеп представља чињеница да је Марко Гудурић већ после четири минута добио две личне грешке. Шпанци су боље ушли у меч, са две везане тројке Мартина и Гарсије повели у 4. минуту са 12:4, па је селектор Ђокић морао да зове тајм-аут. После тајм-аута српски тим је заиграо снажније у одбрани, разиграо се Јарамаз, који је промашио неколико зицера, али је покренуо свој тим који је из минута у минут успевао да смањи заостатак и на крају прве четвртине приђе на минус један - 20:21. Загорац је тројком донео изједначење Србији у 12. минуту (23:23), потом је Гудурић погодио за два поена, уз слободно бацање за 26:26 у 14. минуту. Закуцавањем истог играча Србија је у 15. минуту повела 28:26, што је прво вођство нашег тима у мечу. Међутим, одбрана нема решења за Марка Гарсију који је од 30 поена Шпаније постигао 16. Поново се разиграо Огњен Јарамаз, погодио тројку којом је Србија ухватила прикључак у 17. минуту (31:33), затим је при прекршају погодио за два поена и донео Србији минималну предност 34:33. Давидовац је са линије пенала 20 секунди пре истека друге четвртине донео Србији минималну предност - 37:36. Ривали нису успели преко Гарсије да реализују последњи напад, а нажалост тројка Давидовца са две трећине терена није могла бити призната јер је време истекло. Велика борба и кош за кош на почетку треће четвртине. Разиграо се Апић и тиме одговорио на четири везана поена Диопа. Гудурич је у 24. минуту Србији донео два поена вишка (40:38), Давидовац у 29. минуту везао четири поена за 46:45. Када је Ребић постигао тројку 47 секунди пре краја четвртине, "Орлићи" су стекли четири поена предности (49:45). Тачку на сјајну четвртину, коју је Србија добила са 16:9, ставио је Огњен Јарамаз тројком девет секунди пре краја за 52:45. Марко Гудурић је тројком у последњој секунди напада донео Србији девет поена вишка у 32. минуту (56:47), а сјајан почетак последње четвртине наставио је Раде Загорац тројком за 59:49. Јарамаз је у 33. минуту донео Србији највећу предност - 61:49, да би Ногес тројком смањио на 60:52. То је био знак да селектор Владимир Ђокић затражи тајм-аут. Феноменални Огњен Јарамаз погодио је тројку уз истек напада за 64:52, на нешто више од пет минута пре краја меча. Србија тројкама разбија зонску одбрану Шпанаца. Загорац погађа нову тројку за 67:54. Период нешто неорганизованије игре Србије у фази напада, Шпанија је везала четири поена и поново се спустила на једноцифрени заостатак - 67:58. Нови неуспешан напад нашег тима дао је могућност Шпанији да приђе на осам поена (67:59) на нешто више од два и по минута пре краја меча. Србија је дуго без поена, а Мартин је са линије пенала 95 секунди пре краја меча смањио на 67:61. Серија Шпанаца 7:0. Гомез 54 секунде пре краја погађа тројку за 67:64. Серија Шпаније сада износи већ 10:0. Селектор Србије Владимир Ђокић затражио је тајм-аут. Гудурић прекида петоминутни пост и погађа из тешке позиције за 69:64 на 17 секунди пре краја.