Председник Владе говорио је о економским реформама које српска влада спроводи у последње две године, аранжману са ММФ-ом, односима у региону и европском путу Србије.
- Поносни смо на резултате постигнуте током последње две године, али смо веома пажљиви и морамо да водимо рачуна о нашим јавним финансијама још годину -две. Ово је после 17 година прва година да имамо суфицит у буџету - нагласио је Вучић.
- Ви сте најпопуларнији политичар у Србији и даље, и после фискалне консолидације. Имате ли неки рецепт који би сте поделили са европским политичарима - питао је Михаел Мартенс, новинар немачког "Франкфуртер алгемајне цајтунга" који је модерирао премијерово обраћање.
Вучић је рекао да је народ у Србији препознао озбиљност његовог рада и чињеницу да их није лагао и давао лажна обећања.
- Имаћемо веће пензије кад их зарадимо - истакао је Вучић.
Тема разговора била је и, како је Мартенс нагласио, "један од највећих европских инвестиционих пројеката" Београд на води, који се може поредити са хамбурским "Хафен ситијем".
- То је највећи инвестициони пројекат који смо икада имали. 70 година се у Београду причало о пројекту града на води, али нико није ниста до сада урадио - истакао је Вучић. Он је нагласио да је ова влада урадила доста и на изградњи ауто путева и других инфраструктурних пројеката.
Тема која је такође интересовала присутне била је и улога Русије у Србији.
- Наш став је јасан. Стратешки циљ нам је ЕУ и то сам поновио јавно више пута - истакао је премијер Вучић.
Говорећи о Ангели Меркел, премијер је навео да "нас је спасила више пута и да то Срби неће забравити".
- Лојални смо партнери и на европском путу смо зато што мислимо да је то тип друштва којем желимо да припадамо - истакао је Вучић и закључио: "Да сам ја Немац, ја бих дошао да инвестирам у Србију", што је изазвало аплауз присутних.
Скупу је присуствовао и Дејвид Мекалистер, који је питао премијера Вучића како види будућност односа са Хрватском, након формирања владе на челу са Андрејем Пленковићем.
- Нада се да ће бити бољи, и мислим да се Пленковић нада истом. Могу да обећам да ћемо учинити све да унапредимо те односе, мада атмосфера није једноставна - истакао је Вучић.
Иначе, Уберзе клуб важи за најутицајнији клуб привредне елите у Немачкој и често га називају "Најзатворенији клуб милијардера" у Немачкој. Основан је 1922. године као удружење за размену привреде и науке на иницијативу банкара Макса Варбурга. Од самог оснивања, иако по угледу на енглеске елитистичке клубове, Клуб ставља до знања да је пре свега место сусрета привреде, политике и науке са циљем интернационалног повезивања и у годинама оснивања и данас промовише своју максиму "Nobis bene, nemini male!" (Нама добро, никоме лоше).
Чланови Уберзе клуба припадају највише вишегенерацијској банкарскоj, трговачко-индустријској елити северне Немачке. Пред члановима клуба говорили су готово сви најзначајнији доносиоци полтичких и привредних одлука у свету. Извор: Блиц