Позивајући се на незваничне изворе, "Дојче веле" тврди да ово сведочи о озбиљности ствари.
"Верујте, изузетно је ретко да Одбор позива представнике страних држава да се изјасне“, казао је извор ДВ.
Позив је, како се наводи, у Загреб упућен у четвртак 14. априла, а ДВ наводи да званичног одговора за сада нема.
Извор овог медија тврди да је Ковач, док је био амбасадор у Берлину од 2008. до 2013, "много пута жалио на словеначку блокаду Хрватске због граничног спора у Пиранском заливу".
"Тада је имао нашу подршку и обећао је да се Хрватска неће понашати попут Словеније. А сада видимо да се тако понаша“, рекао је исти извор.
Наводи се да је Ковач у више интервјуа за хрватске медије поновио да Хрватска од Србије захтева само испуњавање критеријума јер се ради „о вреднотама које чине идентитет наше европске породице“.
ДВ пише и да намера Жељка Рајнера, председавајућег Хрватског сабора, да оштре реакције из Немачке одбаци као став „једног јединог“ политичара, мислећи на Крихбаума, "у овом случају не стоје".
Како овај медиј сазнаје од извора из немачког Бундестага, представници сва четири тамо заступљена посланичка клуба реаговали су „веома изнервирано“ на хрватску блокаду приступних преговора Србије и ЕУ.
"У ставу су уједињени посланици владајућих демохришћана и социјалдемократа, као и опозиционих Левице и Зелених", наводи извор.
ДВ подсећа да је интервју немачког парламентарца Крихбаума, члана Хришћанскодемократске уније канцеларке Ангеле Меркел, који је у петак објавио овај медиј изазвао бројне реакције у региону.
Крихбаум је оштро критиковао хрватску блокаду приступних преговора Србије рекавши да очекује „да државе које су у питању реше проблеме између себе, а не да Европска унија буде злоупотребљена у те сврхе“. Извор: Танјуг