У интервјуу који је дао за Информер, а чије вам најинтересантније делове преносимо, Мирослав Лазански тврди да нам нико од западних, али и руских политичара никада није рекао да се морамо определити. - Хоће ли нас неко уценити да променимо ову политику, па то пре свега зависи од нашег става. Пазите, нико од западних лидера никада нам није јавно пребацио добре односе са Русијом. Нити је ико од озбиљних западних, али и руских политичара рекао да се морамо определити. Можда то помињу неки бриселски службеници, неки апаратчићи треће категорије у некаквим дипломатским кулоарима, али нико озбиљан и битан о томе не говори. Ми, дакле, можемо и морамо да наставимо у овом правцу и будемо добри и са Западом и са Истоком. Колико је та "несврстана" позиција реално и дугорочно одржива? - А зашто није?! Молим вас, то јесте једина могућа исплатива позиција и политика... Ми не знамо до када ће ЕУ имати санкције према Русији, али то свакако не може још предуго да траје. Тренутно 250.000 немачких радника ради у Русији, а 6.000 немачких фирми тамо послује. Руси и Немци увелико договарају градњу гасовода "Северни ток 2". Дакле, те санкције су у великом делу само прича на папиру. И ми не смемо никако да паднемо у замку и уводимо санкције Русији. Само бисмо ми били на губитку. И то огромном! Кажете да сте против уласка Србије у НАТО...
- Људи, велико је питање да ли ће НАТО, као реликт Хладног рата, у овом облику дугорочно преживети. Ипак, без обзира на прошлост, морамо да имамо добре односе са њима, јер НАТО, на овај или онај начин, ипак чува Србе на Косову. Како одговарате на критике око потписивања споразума о проласку НАТО снага?
- Смешно ми је када видим све те који галаме... А намерно прећуткују да је Милошевић још 1995. после Дејтона потписао споразум са Американцима и омогућио им да преко Србије, у оквиру КФОР-а, иду у Босну. Ја сам био у том првом конвоју 1995. и заједно са педесет америчких војника прешао преко Србије. Сад одједном настаје неко чуђење и нека фрка око нечега што је потписано пре 21 годину?! Али да ли је уопште могуће ући у ЕУ без чланства у НАТО? - Стално имамо ту врсту спина, а није истина да морамо бити чланица НАТО да бисмо ушли у ЕУ. Ми нисмо земља Варшавског пакта, за које је важило то правило да прво уђу у НАТО, па тек онда у ЕУ. Словенија и Хрватска су специфичне јер су оне саме одувек више нагињале Западу... Нико нам никада није рекао, ни из НАТО нити из ЕУ, да је услов уласка у ЕУ чланство у НАТО. Па Финска, Шведска, Аустрија, Кипар, Малта и Ирска су чланице ЕУ, а нису ушле у НАТО. Притом, Финска има одличне односе са Русијом, као и Кипар, који набавља руско наоружање. Али ЕУ се ипак безбедносно ослања на НАТО... - Видимо како се ослонила на НАТО у време терористичких напада у Паризу и Бриселу.
Није било преговора...
Како су текли преговори око вашег уласка у политику? - Није било преговора. Позвао ме је Александар Вучић и рекао: "Лазо, желиш ли да помогнеш?" Пристао сам, јер се наши политички ставови углавном поклапају. Слично размишљамо.Хоћете ли бити на некој државној функцији после избора, будући да се налазите на високом осмом месту на изборној листи? - Не знам, нема дефинитивног договора. Заправо, није било ни приче око тога, све зависи од Вучића.
Мој џип...
Возите јединствен војни џип. Како сте га и где набавили? - Тај џип се искрцао у Нормандији 1944, а педесетих година ЈНА га је добила на поклон од Американаца. Био је у филму "Ужичка република", а онда га је купио неки кафеџија из Беле Цркве... Тамо сам га затекао зараслог у коров на ливади. Купио сам га и полако почео да враћам у живот. Сада има тенковске фарове и две радио-антене, једна за везу са Кремљом, друга са Пентагоном (смех)... Седишта су, веровали или не, са француског "миража" који је оборен изнад Пала. Тако да је он комбинација џипа, тенка и авиона. Јединствено возило! Извор: Информер