„Не одобравамо када БиХ угрози Републику Српску”, рекао је Николић, што је наљутило СДА.
Стигле су потом оптужбе за цинизам из СДА на реченице у којима српски председник апелује на уважавање РС и које ничим не излазе ван Дејтонског споразума, а које долазе само два дана након што је Ахмет Давутоглу, турски премијер у оставци, усред Бањалуке нахвалио ратног лидера босанских муслимана обећавши и да ће „чувати аманет Алије Изетбеговића” и да ће „БиХ бити јединствена заувек, онаква какву је он сањао”, а који је своје снове прецизно записао у капиталном делу „Исламска декларација” у којој између осталог пише да „нема мира и коегзистенције између исламске вере и неисламских институција”.
Николићева изјава на трагу је оног на шта се званичници у РС жале већ дуже од целе деценије, када тврде да Сарајево непрестано оспорава надлежности Бањалуке и да грађани Српске прескупо плаћају рад институција БиХ, које неретко отворено раде против РС – која их финансира.
Изетбеговићевој партији је засметао позив Николића на уважавање Бањалуке уз добре жеље за БиХ, само два дана након што је Давутоглу потпуно игнорисао званичнике РС на свечаности отварања џамије Ферхадије у Бањалуци. Говором који је одржао оправдао је перцепцију коју о њему имају грађани у региону који га доживљавају као протагонисту неоосманизма, о чему је писао и у својој књизи „Стратегијска дубина” где се говори о смерницама турске спољне политике у којој је Републику Српску видео као „привремено решење”.
Упркос свему томе СДА као неутемељену доживљава изјаву Николића о напретку БиХ и РС.
„Сталне претње суверенитету и територијалном интегритету БиХ, блокаде државних институција, константна заговарања о одржавању референдума, долазе управо из РС. Представници РС блокирали су усвајање низа закона на које се БиХ обавезала потписивањем ССП-а”, тврди СДА, али осим узрока који доводе до претњи референдумом, пропуштају да кажу да су слични проблеми постојали годинама и да су готово сви важни закони након вишегодишњег политичког исцрпљивања нереалним захтевима из Сарајева на послетку неретко усвајани тако што је уважавана уставна реалност, да би по усвајању добили подршку и саме ЕУ.
Из СДА, ипак, напомињу како је „довољно навести Закон о банкарској супервизији, који су такође блокирали представници РС” и цене да је „Српска та која опструише објављивање резултата пописа становништва”, не рекавши ни то да резултати нису објављени ни три године након пописа јер Сарајево жели да као сталне становнике БиХ заведе и оне који годинама бораве изван земље, што је супротно и самом Закону о попису становништва.
На крају из СДА Николићу сугеришу да „ако је председник Србије, пријатељ БиХ и њених ентитета, као што тврди, онда нека својим изјавама утиче на политичко вођство РС да уместо блокаде заузме конструктиван однос према свим процесима везаним за напредак БиХ”.
Аналитичар Џевад Галијашевић овим поводом оцењује: „Проблем на европском путу очигледно нису терористи, бивши муџахедини и вехабије, повратници са сиријског и ирачког ратишта, прикривање ратних злочина за које је Изетбеговића оптужио бивши потпредседник СДА и ФБиХ Мирсад Кебо.”
Извор: Политика