Ракете Калибар су постале познатије широј јавности након што су руски ратни бродови из Каспијског мора, а потом и из источног дела Медитерана, гађали базе и положаје Исламске државе у Сирији. Исти лист наводи да у западној војној алијанси сматрају да Русија преко ракета Калибар у Црном мору "реализује стратегију супротстављања алијанси под шифрованим називом A2AД".
ФТ наглашава да су, два месеца уочи самита алијансе у Варшави, многи њени чланови забринути због тога што Москва повећава војно присуство у Црном мору и око њега. Лист без икакве резерве цитира оцену турског председника, Реџепа Ердогана, да Русија Црно море претвара у "руског језеро", додајући његов апел да НАТО "оснажи своје позиције на Црном мору, како би оно постало море стабилности". Портпаролка Министарства иностраних послова Русије, Марија Захарова, одбила је да коментарише Ердоганове речи о "руском језеру", стављајући јасно до знања своје мишљење речима: "Ја нисам лекар". Војни руководиоци НАТО под наводном руском стратегијом A2AД (anti-access/aerial denial) подразумевају – онемогућавање приступа и продирања у црноморски ваздушни простор.
Они тврде да Русија настоји да оформи своју зону утицаја и да зато омета НАТО снаге, то јест њихове бродове и авионе током пловидбе и налета у близини њених граница. Западна алијанса Црно море сматрају централном тачком тог плана јер руски бродови наоружани ракетама Калибар из тог мора могу погодити (и уништити) сваки циљ "између Каира и Виљнуса". ФТ тврди да је Москва у јачање своје црноморске флоте и могућности на том мору након 2010. уложила милијарду долара. Лист наглашава да ће алијанса повећати број патролних и извиђачких летова своје авијације изнад Црног мора. Извор: fakti.org/Правда