Покушаји рехабилитације Слободана Милошевића за свега десетак дана два пута су довели до сукоба у новој влади. Прво су оштре речи разменили Александар Вулин и Зорана Михајловић, који су деведесетих година били на супротним странама, а од данас су у сукобу и Ивица Дачић и Расим Љајић, који је био директан учесник петооктобарских промена.
Говорећи о Слободану Милошевићу, Дачић је данас критиковао Вука Драшковића и Расима Љајића, који су се претходних дана успротивили иницијативи СПС-а да се бившем председнику Србије подигне споменик. То је лидера социјалиста очигледно наљутило, па је рекао да га Љајићева странка напада, а да се у ствари крије иза Александра Вучића.
- То би било исто као када би обновио захтев за смену Љајића, јер је у читуљи Алији Изетбеговићу написао драги председниче. Мој председник је барем био Милошевић - истакао је Дачић.
Љајић наводи да није имао никакву намеру да полемише са Дачићем, као и да су он и његова странка само изнели свој став о подизању споменика Слободану Милошевићу.
- Ми смо се само успротивили иницијативи да се Милошевић рехабилитује. Борио сам се против Слободана Милошевића и био сам члан ДОС-а. Колико год да сам допринео његовом паду, на то сам веома поносан. Ја не морам да будем у Влади, ако је цена подршка Милошевићу - каже Љајић.
Он додаје да је поновно отварање приче о читуљи Алији Изетбеговићу низак ударац Дачића.
- Сви знају како је објављена та читуља и да је нисам писао ја. Чим је изашла, ја сам се оградио од текста који је стајао у њој. Нисам ја написао "драги председниче", већ мој пријатељ из "Аваза", који је само преписао суседну читуљу - истиче Љајић.
Некадашњи члан ДОС-а подсећа да је у СДА Алије Изетбеговића био до почетка деведесетих.
- Био сам тамо док је та странка постојала на територији целе Југославије, а када се СФРЈ распала, изашао сам из ње - наводи Љајић. Извор: Блиц
Слободан Антонић: Како је српски национализам срушио надстрешницу
Колонизатор увек има већу плату од колонизованог. А колонизовани, заузврат, то сматра норм...