– Разговарали смо и о упућивању мађарске полиције на нашу граница према Македонији или Бугарској, у складу са проценама обе полиције. Намера је да спречимо пораст илегалних миграција које можемо да очекујемо кад временске прилике буду лошије и кад миграторне руте преко мора опадну, а појачају се преко копна – рекао је Стефановић истичући и да полиција Србије и Мађарске сарађују у последње две године, те да Мађарска даје подршку Србији у очувању њених спољних граница.
– Појачали смо заједничке патроле на мађарско-српској граници, желимо да покажемо да наша земља неће толерисати ни кријумчаре људи ни илегалне покушаје да се пређе граница Србије – рекао је Стефановић.
Министар унутрашњих послова Србије истакао је да је за нас посебно важно питање реадмисије, јер тај процес једини који може да утиче да се смањи број миграната који не могу да добију азил у Европи, и након одлука свих тела треба да буду враћени у земље порекла.
– На реадмисији морамо да радимо заједнички са нашим комшијама, а очекујемо већу подршку Европе да те мигранте вратимо у земљу порекла. Израдићемо заједнички предлог који ће обезбедити смањење притиска и према нашим државама, и према ЕУ – најавио је Стефановић.
Министар Шандор Пингер поновио је ставове своје владе да у Мађарску, ни у зону Шенгенског споразума не може да уђе нико без контроле. Пинтер је нагласио да на тај начин Мађарска само спроводи своје законе и правила Шенгенског споразума. Наш северни сусед не намерава да повећа број захтева за азил које прима – на два пункта примају само по 15 захтева дневно, а министри нису прецизирали да ли ће у прихватним центрима у Србији бити могуће да се предају захтеви за азил за Мађарској.
Прошле године Мађарска је одобрила само 145 захтева за азил, а министар Пинтер каже да је разлог за то што су, иако је предато више десетина захтева, тражиоци азила наставили да иду кроз Европу не чекајући окончање процедуре.
Извор: Политика