Ово је, заправо, изнео амерички министар одбране Ештон Картер у говору који је у Сан-Дијегу (у Калифорнији) одржао посати носача авиона Karl Winson. Амерички минстар је прецизирао да ће ново норужавање обухватити ваздушну технику, подморнице, торпеда, сајбер-оружје и „средства која ће бити размештена у космосу“:
„Улажено новац у повећање прецизности и домета наших пројектила. Решења ће бити веома креативна и надамо се – неочекивана за наше потенцијалне противнике. Приредићемо им још неколико изненађења те врсте“.
У наставку је указао: „Радимо на томе да наше подморнице буду убојитије и борбено способније јер ће носити три пута више морске верзије крстарећих ракета Tomahawk. Повећали смо такође улагања у производњу беспилотних подводних апара различитих величина и могућности. Такви подводни дронови биће ефикасни у плитким водама које су неподесне за класичне подморнице“.
Картер је прецизирао да ће то бити само део од преко 40 милиајрди долара улагања (у наредних пет година) у подморнице. Са амбицијом да остану „борбено најспособнија подводна флота на свету“.
Додао је још да ће Пентагон потрошити преко 12 милијарди долара на стратешке бомбардере В-21 и радаре. Плус још 56 милијарди долара на куповину 500 вишенаменских ловаца нове генерације F-35.
На летеће танкере Американци ће, према његовим речима, потрошити 16 милијарди долара.
Шеф Пентагона није случајно готово све ово повезао са Азијско-Пацифичким регионом. Јер, Американци не желе протсто доминацију на Пацифику, него и обуздавање растуће војне моћи Кине и могућности руске Тихоокеанске флоте. Извор: fakti.org