„Милиони Руса су недавно изашли на изборе и дали убедљиву подршку Путиновој Јединственој Русији, која је освојила већину у парламенту. За разлику од пре пет година, када су десетине хиљада Руса по снегу протестовале на улицама тражећи фер изборе, овога пута није било никог. Чак је и на изборе изашло једва који проценат више од половине гласача. Завладала је апатија, а опозиција је нестала. Тачније, опозиција постоји, само не у Русији. Зато је време да ми са Запада невољно признамо да Руси заиста воле свог лидера. Заправо, обожавају га“, почиње коментар „Чикаго трибјуна“.
Амерички лист се затим окренуо подсећању на све оно што се догодило између Запада и Русије.
„У протеклих неколико година, Руси су анектирали Крим и одузели га Украјини, након што је свргнут њихов човек на челу Украјине, Виктор Јанукович. Ушли су у рат у Сирији и преузели диригентску палицу. Донели су антигеј законе који су изазвали бес међународне заједнице. Цене нафте су потонуле, а допинг скандали су испливали на површину. Хапсили су, затварали, па ослобађали чланице групе ’Пуси рајот‘, које не крију да не поднесе Путина. Хапсили су, затварали па ослободили опозиционара Алексеја Навалног, прогнали Михаила Ходорковског. Убијен је Борис Немцов. Појавила се економска криза, новинари су под репресијом, а опет, Путинов рејтинг популарности је 83 одсто! Зашто је то тако? Већина Руса не живи у Москви, Владивостоку или Санкт Петербургу. Већина Руса живи у руралној унутрашњости, и као и сви људи на свету, има скромне жеље: да не буду гладни, имају посао и кров над главом и да живе у миру. И Путин им је то обезбедио, због чега га и воле. Опозиција је географски ограничена, те не може ни да допре до њих“, истиче „Трибјун“.
Амерички лист, како преноси „Блиц“, на крају износи и закључак у којем објашњава разлоге популарности руског председника:
„Ми исмевамо и осуђујемо Путина, и претпостављамо да би руски народ требало да чини исто. Али ми не схватамо да Путин није популаран зато што Русима не дозвољава да сагледају алтернативу. Он је моћ стекао зато што су обични Руси у њему видели — себе! Виде га и као заштитника. Јер, Руси су стекли утисак да су окружени непријатељима, а да земљу може заштитити само један човек. Другим речима, када Запад критикује Путина, човека који је стабилизовао Русију после декаде посртања, човека који је Русима говорио да су велики онда када су им остали говорили супротно, човека који је Американцима одбрусио да немају права да било коме говоре како треба да се живи, Руси то виде као критику упућену директно њима. Када кажемо да гласају за њега јер га се плаше, Руси се увреде. У руском друштву постоје назнаке аутократије. И да, постоје Руси који можда желе боље друштво од онога у којем живе. Али чињеница је да већина Руса нема намеру да тражи другачијег председника све мисле да живе у непријатељском свету, од којег их може одбранити само један човек — Владимир Путин“.
Извор: rs.sputniknews.com