Русија и Саудијска Арабија у понедељак су потписале у Хангџоуу (током самита Г-20) споразум о сарадњи на тржишту нафте, унутар којег ће Ријад и Москва основати заједничку радну групу ради праћења ситуације на нестабилном светском тржишту барела, уз могући – временски неорочени договор о евентуалном замрзавању садашње (иначе рекордне) производње нафте.
Александер Новак, руски министар енергетике, тај споразум Москве и Ријада, иначе њихов први међусобни договор од почетка миленијума – назвао је „историјским”. Саудијски министар енергетике Халид ел Фалих је на изузетно реткој заједничкој конференцији за штампу потврдио да је стабилизација светског тржишта нафте нужна, али и да Иран тим поводом треба да одигра „конструктивну улогу”.
Колико данас ирански министар енергетике Биџан Занганех наговестио је опрезну подршку двогодишњим напорима водећих нафташа да некако обуздају сопствену бесомучну производњу.
„Иран жели стабилно тржиште нафте, било која мера која помаже уравнотежењу прилика на петротржишту има подршку Техерана. Подржавамо цену барела 50–60 долара”, изјаву Занганеха за иранску телевизију пренео је лондонски „Фајненшел тајмс”. Занганех је при томе остао недоречен око тога да ли ће Иран пристати да замрзне своју производњу – као што је пролетос тражио Ријад – пре него што достигне ниво од четири милиона барела нафте, колико је црпио пре увођења западних санкција (укинутих у јануару ове године). Сама чињеница да су Москва и Ријад постигли петродоговор у Хангџоуу слудела је у понедељак светске берзе.
На вест о потписаном документу два водећа произвођача и извозника нафте, барел северноатлантске нафте (типа „брент”) поскупео је тог дана за 5,5 одсто (на скоро 50 долара), да би након анализе детаља – појевтинио на око 47 долара. Разочарање на берзи потиче од грчевите потребе светских тржишта за брзим краткорочним решењем скоковитог кретање цене нафте од средине 2014. године и брзим падом рекордних залиха петролеја.
Што се тиче изјаве Занганеха да је Иран спреман не само да подржи „било коју меру за стабилизацију светског тржишта нафте” већ и да се тим поводом укључи у дебату ОПЕК-а крајем септембра у Алжиру, берзе нису одреаговале на ову истина индиректну назнаку помака у односима Ријада и Техерана.
„Договор Русије и Саудијске Арабије не треба омаловажавати, зато што представља помак у повоју у односима моћних петропроизвођача до данас симпатизера супротних страна у рату у Сирији”, оцену експерата лондонског Ситија пренела је америчка мрежа Си-Ен-Би-Си.
Размере могућег „устројавања” ставова Москве, Ријада и Техерана за сада су загонетка за берзе. Одгонетку можда пружају неке од најновијих званичних оцена три петродржаве.
„Саудијски принц Мухамед бин Салман је веома поуздан партнер са којим се могу постићи договори и са којим можете бити сигурни да ће договори бити поштовани”, изјавио је руски лидер Владимир Путин након сусрета очи у очи са утицајним младим саудијским принцем који води ресор енергетике. Русија и Саудијска Арабија треба да негују непрекидни дијалог, додао је Путин почетком седмице у Хангџоуу.
Са источне обале Персијског залива стижу ових дана нови сигнали комшијама у нафтоносном региону.
„Конструктивна сарадња и међусобно разумевање на Средњем истоку морају да замене илузије ривалства” у циљу решавања регионалних проблема, поручио је ирански шеф дипломатије Џавад Зариф.
Снага заједничког става Москве, Ријада и Техерана о потреби стабилизације светског тржишта нафте биће искушана врло брзо, колико већ крајем месеца у најављеним директним разговорима чланица ОПЕК-а и Русије у Алжиру.
Извор: Политика