Најновије

БЕЖЕ ИЗ "КАЛИФАТА": Терористи разорене Исламске државе приближавају се границама Русије!

Војни пораз који трпе терористи Исламске државе (ИД) у Ираку и Сирији приморавају џихадисте да мењају тактику и место боравка. У догледној будућности њихова база могла би да се премести у Авганистан, где власти одавно не могу да изађу на крај с екстремизмом.

Терористи (Фото: ЈуТјуб)

Појављивање центра ИД-а у близини граница постсовјетског простора опасно је и за Русију јер део контингента исламиста на новим територијама чине етнички Узбекистанци. Током ове године житељи Средње Азије много пута су хапшени у Русији под оптужбом да су планирали терористичке нападе. Неки од ухапшених били су повезани с међународним исламистичким мрежама.

Врбују Узбекистанце

ИД је 2014. контролисао велику територију на граници Сирије и Ирака, стварајући претњу главном граду тог региона – Багдаду. На врху своје моћи присталице "калифа" Ел Багдадија успеле су да осигурају подршку исламистичких група у Африци и Средњој Азији, које су им се заклеле на верност. Данас су преживели регионални одреди злочиначке групације највећа опасност. Њима покушавају да се приближе џихадисти који не намеравају да одустану од оружане борбе. Руски политиколог Григориј Лукјанов сматра да Авганистан, који је географски близак постсовјетском простору, постаје главни центар ИД-а који је успео да се одржи.
- Ситуација у тој земљи могла би се оценити као ћорсокак. Ни државне власти, ни њихови противници из покрета Талибан немају ресурсе за супротстављање ИД-у. Присталице "калифата" осигурале су себи контролу над токовима кријумчарења наркотика у појединим деловима земље, због чега су економски јаки. У догледној будућности авганистански ИД изгледа стабилно: готово ништа му не прети ни с војне, ни с финансијске тачке гледишта. Управо овој групацији могли би да се придруже поједини џихадисти разбијени у Сирији и Ираку, наводи Лукјанов. За одред ИД-а који се учврстио у Авганистану карактеристична је етничка разноликост и масовно привлачење добровољаца споља, односно интернационализација џихада. Опасна тенденција је то што се авганистански Узбекистанци и Таџикистанци, чији рођаци живе на територији бившег СССР-а, придружују ИД-у незадовољни дискриминацијом паштунске већине. Овим каналом утицај присталица калифата могао би да допре и до Русије.

Последњи велики напад ИД-а

Поред авганистанског сценарија, који подразумева миграцију на исток, постоји и друга варијанта развоја догађаја. Присталице ИД-а могле би да се упуте и на запад, како би извршиле последњи велики терористички напад у историји своје организације. Овог новембра информациони ресурси прете Римокатоличкој цркви, обећавајући јој да ће је убости право у срце, односно у — Ватикан. Исламистичке групе заиста често бирају значајне датуме за извршење напада. Терористички напад у Берлину прошле године догодио се на божићном базару уочи празника. Исте године исламиста је извршио масовно убиство на Дан независности Француске. „Речити датум“ изабран је и 2015. године – био је то „црни петак“, 13. новембар. Истовремено, и даље је нејасно да ли ИД има довољно снаге за последњи напад. Према мишљењу Григорија Лукјанова, велики терористички напад присталица калифата у догледној будућности мало је вероватан, или ће се догодити тамо где га не очекују. Опасност би могла да дође с неочекиване стране. - Данас је ИД уништен и нема много могућности да изведе напад у Европи. Организација је имала моћан управљачки апарат, који је, хвала Богу, уништен. Сасвим је друга ствар када је реч о Ал Каиди, која је у последње време изузетно ојачала. Из конкуренције с ИД-ом наследници Бин Ладена изашли су јачи него што су били. Данас лидерство у међународном терористичком подземљу припада управо њима. Мрежна структура с ослабљеним централним руководством показала се као ефикаснија од калифата, наводи експерт. Он сматра да се терористички напади током хришћанских празника могу очекивати тамо где је џихадистима лакше да делују – у Африци.

Шта ће бити са Ираком и Сиријом

Према оцени Стејт департмента, ослобађање свих територија које је заузимала Исламса држава може да се догоди убрзо, до краја године. Ипак, враћање претходне власти не гарантује да ће миран живот да се обнови. Двехиљадите на територијама које су касније ушле у састав ИД-а деловала је ирачка Ал Каида, која је имала подршку локалних житеља. Трећи повратак џихадиста на ову територију потпуно је могућ, уколико шиитска већина која је на власти буде дискриминисала сунитску мањину. Директор Центра за изучавање земаља Блиског истока и Централне Азије Семјон Багдасаров претпоставља да песимистични сценарио поново може да постане стварност. - Ако буду предузете мере политичког карактера у односу на становништво које је подржавало ИД, одговор ће бити герилски рат, а у перспективи – појава другог ИД-а, сматра експерт. Багдасаров подсећа да су кроз нешто слично већ прошли Американци. Из угла оријенталисте, Ираку и Сирији предстоји тежак „инкубациони период“ обнављања мирних веза с разним заједницама у земљи, а исход је неизвестан. На опасност од обнављања исламистичке претње у ранијим формама указује и чињеница да после уништења ИД-а огромна већина његових присталица неће бити ухапшена. Како у Сирији, тако и у Ираку, власти немају организационе ресурсе за такве мере. Велики број бивших бораца остаће у Ираку и Сирији, сакривши се међу избеглицама или ће се привремено придружити умереним исламистичким организацијама. У случају негативног развоја догађаја обнављање ИД-а или његовог аналога биће само питање времена. Како руски војник забавља сиријску децу, која су детињство провела под окупацијом Исламске државе у Деир Ез Зору, погледајте ОВДЕ. Извор: rs.sputniknews.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Руски "пеницилин" за терористе:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА