Најновије

ХАГ: Косовске жртве имају право на одштету! Али само ако...

Жртве ратних злочина почињених на територији Косова и Метохије између 1998. и 2000. године моћи ће посредством заступника да учествују у поступцима пред Специјализованим већима Косова (СВК) који ће се водити у Хагу, као и да на основу пресуда тог суда добију обештећење због губитака или повреда које су претрпеле.

Хашки суд (Фото: Јутјуб)

Специјализована већа Косова (СВК) су део косовског судског система, али им је седиште у холандском граду Хагу и представљају Суд који ће процесуирати само кривична дела "злочина против човечности, ратних злочина и других кривичних дела из косовских закона, а у вези са наводима из Извештаја Парламентарне скупштине Савета Европе од 7. јануара 2011. која обухватају тешка кршења међународног права".

Суд одлучује ко су жртве

Ко ће добити статус жртве одлучиваће суд, а сва лица која се сматрају лично оштећеним моћи ће да од суда затраже тај статус тек након објављивања потврђених оптужница, које тек треба да поднесе Канцеларија Специјалног тужиоца Дејвида Швендимана.
Према правилима тог Суда, статус жртве у поступку може да захтева свако физичко лице, које сматра да је лично претрпело физичку, материјалну или душевну штету као непосредну последицу кривичног дела из потврђене оптужнице.
Жртве које буду прихваћене да учествују у поступку, у зависности од одлуке суда, формираће једну или више група, а пред судом ће их представљати заступник којег одреди Секретар суда.

Заступници из именика

Заступник ће имати задатак да редовно обавештава жртве о одвијању поступка, моћи ће да тражи да изнесе своје ставове и укаже на проблеме у вези са поступком, и упозна судије о томе.
Такође, заступник може да по одлуци судског већа добије приступ материјалима који су му потребни како би заступао групу жртава, има право на уводно и завршно излагање на суђењу, као и да захтева да судско веће изда налог да се поднесу докази и саслушају сведоци у вези са последицама кривичних дела почињеним над жртвама, уколико ти аспекти нису адекватно предоцени током поступка.
Жртве ће пред судом моћи да заступају само заступници који су уписани у именик тог суда, односно они који се у предвиђеним роковима пријаве и испуне услове за упис.
Сазнајте ОВДЕ шта је рекао син Ратка Младића о нуђењу отрова од стране Праљка његовом оцу?
Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Хашки трибунал - мисија помирења и правде за жртве.
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА