Како наводе, словеначка полиција и служба за аутопутеве ДАРС све камионе ће преусмеравати на велике граничне прелазе попут Брегане и Мацеља.
Државни секретар у словенском МУП-у Андреј Шпенга тврди како је та техничка мера донета како би се становништво уз мање прелазе с Хрватском заштитило од буке и великих гужви.
Тако ће се теретни саобраћај усмеравати ка великим прелазима, а на мање ће бити усмеравани путнички аутомобили.
Осим тога, из словеначке полиције наводе да ће почети са постављањем семафора и сигнализације за упозорења о саобраћају пред граничним прелазима.
"То би требало да спречи велике колоне и гужве. Верујемо да ћемо таквим техничким решењима растеретити граничне прелазе", нагласио је Шпенга.
Осим семафора и знакова уз аутопут пре граничних прелаза биће постављени и санитарни чворови за путнике.
Нове велике гужве на прелазима се очекују од четвртка када је у Словенији нерадни државни празник и почињу продужени првомајски празници, а многобројни Словенци крећу према Хрватској на одмор.
"Ми ћемо употребити све кадровске ресурсе којима располажемо да не би било застоја и гужви. Надам се да ће и наши суседи Хрвати учинити исто", поручио је Шпенга.
И док Словенија не попушта у стриктној примени Уредбе о системном надзору границе из Хрватске и даље стижу апели на Словенце да попусте.
Тако је премијер Андреј Пленковић изразио наду како ће се до почетка туристичке сезоне наћи решење о тренутном “неодрживом стању с дугим чекањима на границама”.
"Ова уредба о Шенгену има могућност дерогације да се пређе са системним на циљане контроле. Хрватска и Мађарска су то направиле, а очекујемо то и од Словеније", упозорио је Пленковић.
Божо Петров искористио је говор на Конференцији председника парламената чланица ЕУ у Братислави како би такође покушао да ургира на смањење ригорозних граничних контрола.
Међутим, у Љубљани барем за сада на те позиве само одмахују руком и тврде да неће бити промена граничног режима јер би у том случају Словенија морала да напусти Шенген.
"Наставићемо системске контроле и тек повремено проводити блаже циљане контроле, зависно од процене ризика и дужине чекања, а на то нас обавезују измене шенгенске уредбе". рекао је словеначки премијер Миро Церар. Извор: Јутарњи лист