Најновије

ЛИДЕРИ ИЗ РЕГИОНА НАСТАВЉАЈУ САРАДЊУ СА НАТО ПАКТОМ: Хоће потпуно да окруже Србију!

Председници Словеније, Хрватске и Црне Горе, Борут Пахор, Kолинда Грабар-Kитаровић и Филип Вујановић позвали су ЕУ да поново усмери пажњу на регион.

НАТО (Фото: РИА Новости)

Председници Словеније, Хрватске и Црне Горе, Борут Пахор, Kолинда Грабар-Kитаровић и Филип Вујановић позвали су ЕУ да поново усмери пажњу на регион.
Kако су навели, Балкан је изложен "штетним утицајима" и Европска унија треба да "учини све" како регион не би поново постао сигурносни проблем.
Председник Словеније Пахор је на међународном скупу 2БС (То Бе Сецуре) у Будви оценио да би Македонија и БиХ "што пре" требало да уђу у НАТО и да је од проширења у региону изузетак Србија која се "ослања на сигурносну" политику Москве, преноси подгорички радио "Антена М".
Он је са скупа посвећеног питањима глобалне безбедности, позвао Европску унију (ЕУ) да учини све како регион не би поново постао сигурносни проблем.
По његовим речима, односи у региону су погоршани, а проширење ЕУ неће ићи брзо.
"То што је знао НАТО направити у вези с проширењем за Црну Гору, то мислим да фали ЕУ када рефлектује позицију на Западном Балкану", оценио је Пахор на панелу на коме су поред њега учествовали и председници Хрватске и Црне Горе, Kолинда Грабар-Kитаровић и Филип Вујановић.
Он се заложио за дијалог с Русијом и за "неку нову етапу сарадње" с том земљом.
"Подржавам одлуку НАТО да поново уђе у дијалог са Русијом, јер ће остати традиционалан геополитички конфликт, који ће бити само лошији", рекао је словеначки председник.
Председник Црне Горе Филип Вујановић очекује од Русије да прихвати улазак Црне Горе у НАТО.
"Уверен сам да ће Русија… имати односе са Црном Гором какве има и са другим државама региона које припадају НАТО-у. За то нам је потребно стрпљење у Црној Гори и кондиција да сачекамо. Зато нам је неопходан државно, одговоран однос према свим реакцијама које смо имали из Русије", поручио је Вујановић.
Он је оценио да је НАТО "гаранција дугорочне стабилности" и да је Црна Гора и по геополитичком положају "део евроатлантске заједнице".
"Били смо једина држава на Медитерану од Португала до Турске која није чланица НАТО-а", појаснио је црногорски предсеедник.
Председница Хрватске Kолинда Грабар-Kитаровић сматра да ће се Црна Гора "вероватно и даље суочавати са хибридним ратом", али да је њен пут ка НАТО и ЕУ "зацементиран".
"Наша обавеза је да уверимо и ЕУ и НАТО да врате позорност на просторе југоистока Европе. Само обећање чланства није довољно, потребно је учинити конкретне кораке. Југоисток Европе све више је изложен тим штетним утицајима, утицајима геополитичких процеса, који окружују европски и евроатлантски простор", казала је Грабар-Kитаровићева.
Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Документарац о НАТО бомбардовању Србије:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА