Повод таквој идеји која се не чује први пут, а није нешто што је домаћа измишљотина, јесу проблеми неких домаћих предузетника у налажењу радне снаге.
Идеја није оригинална, Немачка је мини реформама смањивала повлашћене пензије и млађе пензионере враћала у свет рада на привремене и повремене послове вредне до 600 евра. Док је немачка економија годинама гладна радне снаге, у Хравтској је учинцима кризе избрисано више од пола милиона радних места, а број пензионера је са 656.000 скочио на 1,2 милиона.
Број оних који уплаћују пензијске доприносе пао је на тренутних 1,5 милиона с око два милиона људи у 1990. Још 1990. године један пенсионер био је "покривен" с три осигураника, данас са свега 1,24 осигураника. Јасно је да је за то заслужно превремено пензионисање, чиме се куповао социјални мир, као и криза у којој су на листи за отказе увек први они који имају услов за пензију.
Пре више од три године о повратку млађих пензионера на тржиште рада говорио је Дамир Новотни, који је њихов повратак у свет рада сматрао важним за избегавање спуштања нивоа пензија, будући да је пензијски систем онда и данас годишње коштао више од 36 милијарди куна, од чега се око 16 милијарди повлачи из буџета и то генерише дефицит. Када смо тог економисту питали где ће радити ти људи кад у Хрватској нема посла ни за младе рекао нам је да ће се радна места створити одливом младе радне снаге у земље ЕУ и да је то Европа то већ видела. Догађало се то на Исланду, у Ирској и другим земљама из којих су млади одлазили радити у друге земље.
И чињеница је да након што се према неким рачуницама само лани земљу напустило око 80.000 људи, видимо да је економиста добро прогнозирао.
Предраг Бејаковић с Института за јавне финансије сматра да је повратак пензионера у свет рада одлична идеја, али не зна колико је – спроводива.
“Ако би се нашао мотивациони чинилац да се врате у рад било би добро. И сад постоји могућност за то, али ако се разболе трошак боловања иде на терет послодавцу, а то је демотивишуће послодавцима. Било би корисно да се старије особе врате у свет рада, они не морају радити пуно радно време, не морају радити сваки дан. Ко имало путује по свету зна да стјуардесе у америчким авионским компанијама имају по 70 година, да продавачице у дућанима у Западној Европи имају више од 70 година. Рад је у сваком случају јако добар начин социјализације. Ако радите у старости велике су шансе да ћете бити здравији и нећете имати проблеме изолованости, депресије и слично. Идеја ми се чини добра, али знајући како смо неспретни у провођењу најбољих идеја, треба бити јако опрезан”, истиче др Бејаковић.
У Хрватској чак 26 одсто свих пензионера или њих 327.910 има од 40 до 60 година живота, а од тог броја их је 147.747 млађе од 60 година. Или, 12 одсто свих пензионера нема ни 60 година живота. Просечна старосна пензија оних с 40 и више година стажа је 3.450 куна, сваки пети има више од четири деценије стажа. Превремена старосна пензија тежи у просеку 2.356 куна. Јасно је да би неким пензионерима враћање у свет рада било добродошло. Дакако, ако не би изгубили право на пензију.
Ништа против тога да се неки од 327.910 данашњих пензионера који имају од 40 до 60 година, врате у економију, нема ни Љубо Јурчић с Економског факултета у Загребу. Но, мишљења је да ту треба поставити одређене критеријуме.
“Запошљавање младих пензионера је оправдано ако нема незапослених образованих људи у радној доби у струци у којој се запошљавају пензионери. Тако је отклоњена могућност да запошљавањем пензионера остављамо младе незапосленима. Уз то, запошљавање пензионера мора донети повећавање бруто домаће производње и извоза. То би били услови”, каже он.
“Проблем је и у томе што пензионери који примају 3.000 куна пензије неће за додатних хиљаду куна ићи на посао јер им је толики трошак одласка на посао, а у пензији у свом дому и селу, директно или индиректно привреде више. Није довољно понудити већу плату од пензије за излазак из пензије, то ће ретки прихватити. Ту треба поставити аранжмане, један је задржати их у пензији, друга је могућност да послодавац исплаћује бруто плату као нето, да не исплаћује доприносе јер пензионери имају сва осигурања”, сматра Јурчић. Погледајте ОВДЕ шта је Лазански рекао о Северној Кореји. Извор: Слободна Далмација