У свеопштем комешању албанских странака, Српска листа и даље чека да се истера на чистац ко има већину за прављење власти, па ће према томе одредити и начин свог учешћа у њој.
На питање да ли је направио споразум са Српском листом, Харадинај је у среду рекао да још није званично добио мандат да формира владу, па до тог "евентуалног споразума" може доћи тек када се то догоди.
На другој страни, на питање да ли би Српска подржала тзв. ратну коалицију, ако она претходно прикупи 51 глас посланика албанских странака, њихов председник Горан Ракић каже да они "нажалост не могу да утичу на то ко ће бити на челу косовске владе".
- Али свакако морамо и можемо да се боримо за остваривање својих права и интереса, јер мислим да изван иституција, које такође постоје независно од наше воље, не бисмо могли ништа да учинимо - каже Ракић.
Рачуница је таква да, када би ратна коалиција намакла 51 глас, она би уз девет посланика Српске и једног посланика Горанске заједнице, могла да формира неопходну већину. Међутим, уколико би се албанске странке договориле о свеобухватној влади која би осим Пацолијеве укључила још неке странке, српски гласови им не би били неопходни.
Аналитичар Душан Јањић каже да ко подржи председника Скупштине има шансе да уђе у владу, а како ће се понети Српска листа зависиће од њиховог договора са Београдом:
- Није ту реч о ресорима и позицијама које би добили заузврат, јер се њима од 2008. године гарантују и министарска места, и позиције помоћника и заменика, места у фондовима, Агенцији за приватизацију... Како ће изгледати будућа влада умногоме зависи и од става ЕУ и САД. Јер, ЕУ би да Тачијева листа буде у Влади пошто је он за наставак дијалога са Београдом, док Вашингтон у Самоопредељењу види нарастајући снагу на Косову - указује Јањић.
Ђурић: Тахири непристојна
Едита Тахири је последња особа која некога може да оптужује за лаж. ЕУ је морала у више наврата да је "обуздава" због дезинформација о разговорима у Бриселу - поручио је Марко Ђурић, директор Канцеларије за КиМ, реагујући на изјаву одлазеће косовске министарке да је "лагање политика Србије".
- Због "необузданог и непристојног" понашања госпођи Тахири је било речено да напусти састанак у Бриселу, како "не би кварила конструктивну атмосферу у дијалогу" - навео је Ђурић, потврђујући наводе председника Вучића да је косовска министарка "морала" да напусти један од састанака у Бриселу када јој је Вучић рекао да "изађе напоље".
Били су НАТО база током бомбардовања, признали Косово, хапсили и тукли српске владике. Који су ви македонски ударци прочитајте ОВДЕ.
Извор: Вечерње новости