Ове четири државе покушавају да спрече да се на дневни ред наредне седнице Савета заказане за 8. новембар, уврсти дискусија о стању у јужној српској покрајини.
Претходно, извештај генералог секретара Антонија Гутереша о ситуацији на Косову и Метохији требало је да се у редовном тромесечном термину нађе на дневном реду у августу, али је Велика Британија која је у то време председавала СБ, одбила да се о њему расправља.
Њихово игнорисање следио је и Вашингтон па је та тема, ситуација на Космету прескочена и у септембру током председавања САД.
У међувремену, ротирајућа позиција председавајућег Савету безбедности припала је Кини, која намерава да на дневни ред следеће седнице стави два известаја о покрајини које је Гутереш у протеклом периоду написао.
Ипак, дневни ред још није усвојен, а Британија, Америка, Француска и Шведска покушавају да још једном прескоче расправу о проблемима на Косову и Метохији.
Због тога је Србија на стално вези са Кином, будући да је утрвђивање дневног реда техничко а не политичко питање, на њега се не може уложити вето и он се усваја простом већином.
То значи да руски или кинески глас имају исту тежину као и остали, а од 15 чланица које тренутно чине светску владу, Косово је као тзв. "државу" признало њих девет.
Дачић каже да нема војске Косова док важи Резолуција 1244. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Вечерње новости/ Танјуг