Овој оцени додатну тежину даје то што иза ње стоји вашингтонски Центар за стратешке буџетске процене (CSBA). И са овом својом опоменом онима који воде САД:
„Ако америчка ратна флота не буде у стању да трансформише своје ударне групе формиране око носача авиона – руководсто ратне морнарице треба да процени да ли треба да наставља да финансира и развија палубну авијацију или да средства усмери у важније војне јединице“.
CSBA је указао на смањивање ударне моћи ратне флоте САД након распада СССР због немања достојног противника. Зато су носачи авиона остали без ловца четврте генерације Grumman F-14 Tomcat и палубног противподморничког авиона Lockheed S-3 Viking. И били су замењени ловцима-бомбардерима Hornet и Super Hornet које производи корпорација McDonnell Douglas.
CSBA у овом контексту упозорава: „То је техника која сада не може да конкурише кинеским или руским оружаним снагама:
„До 2018-те се дужина лета типичног палубног авиона са девет тона ракета и бомби смањила до 1.300 миља. А Русија и Кина су протеклих година радиле на противбродским ракетама великог домета и на другом наоружању које угрожава и наше носаче авиона и његову авијацију“.
Можда је још важнија ова оцена-опомена намењена Пентагону и Белој кући:
„Наше ударне групе на челу са носачима авиона немају довољан радијус дејства нити отпорност на туђе нападе да би нанеле пораз Русији и Кини“.
Прочитајте ОВДЕ како Европа и Јапан узвраћају ударац Америци.
Извор: fakti. org