Не само што регија близу Северног пола тренутно пролази кроз најтоплији фебруар још од 50-их година прошлог века, већ су метеоролошке станице забележиле високе температуре (за ово доба године) 9 дана заредом.
25. фебруара, температуре су биле изнад тачке замрзавања непрекидно током 24 сата, што је, како кажу, скоро незамисливо у фебруару јер у то доба ни нема сунчеве светлости која допире на ово подручје.
Научници истичу да се ово и раније догађало, али никада учестало и интензивно као у последње четири године. Узрок леденог таласа је "упад топлог ваздуха“ који доноси велику влагу на Северном полу.
Промена климе на Северном полу изазвала је померање хладног арктичког ваздуха ка Европи, а то би лако могао бити и људски фактор, односно све чешћа последица наглих климатских промена.
The North Pole is warmer than much of Europe right now. pic.twitter.com/7hWpF0EysY
— Robert Rohde (@rarohde) February 26, 2018
Метеоролошка станица Кејп Морис Џесуп на крајњем северу Гренланда забележила је рекордан 61 сат температуре изнад просека за ово географско подручје само од почетка 2018. године, а које се повезују са отопљавањем у зимском мраку Арктика.
“Никада није било тако екстремно“, каже Рут Мотрам, научница са данског Метеоролошког Универзитета.
“Главно питање је да ли ће се овакве појаве дешавати чешће. Ово је само један догађај, па је тешко направити везу са будућим“, каже професор Ларс Лакешк.
Ипак, резултати недавних студија показују да струјање топлог ваздуха повећава своју учесталост на Северном полу, а редукција леда на Арктичком океану дозвољава топлијој води да испарава у атмосферу, што изазива мешање струја и померање хладног таласа ка југу. Штавише, метеоролог Роберт Рохд истиче да су поједини делови Северног пола тренутно топлији од Европе.
Прочитајте ОВДЕ какве се то незамисливе ствари крију на Антарктику?
Извор: Курир