Да ли је пад популарности Трампа у очима јавног мњења у САД кључни фактор у његовом запањујућем преокрету политике?
Његова популарност тренутно једва прелази 40 одсто, а најаву војне интервенције Трамп вероватно користи да би изазвао феномен који је у америчким политичким круговима познат као ефекат "окупимо се око заставе". У питању је испробани метод да се повећа подршка јавности лидеру током рата, а који је обично праћен смањеном критиком владиних потеза.
Овај ефекат су користиле бројне америчке администрације. Некадашњи председник Џон Ф. Кенеди искористио је овај феномен током Кубанске кризе. Бивши председник Џорџ В. Буш такође се послужио овим триком. Његова подршка у јавности је у једном моменту пала на 55 одсто. А само месец дана након инвазије на Ирак популарност му је скочила је 15 процената!
Most recent Trump approval ratings by pollster:
— Josh Jordan (@NumbersMuncher) March 11, 2018
Rasmussen 44%
Marist 44%
Economist 41%
Quinnipiac 38%
Monmouth 40%
Reuters 40%
Gallup 39%
Not a single pollster has Trump approval "at around 50%" and it takes less than 10 seconds to fact-check this delusional tweet. https://t.co/nSgoEbCK0d
Трамп је већ испробао овај проверени рецепт за подизање рејтинга. Његова подршка у јавности је нагло скочила кад је прошлог априла одобрио лансирање неколико десетина ракета на положаје широм Сирије.
Тај напад су поздравили чак и највећи критичари на Капитол Хилу и у медијима га називали правим "председничким" потезом. Британски бомбардери у пуној приправности на Кипру. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: РТ