Министарство одбране треба да омогући приступ својим картографским материјалима како онима који буду састављали нови атлас, тако и путницима, туристима, возачима, укључујући „у форми савремених компјутерских технологија“ у онлајн режиму.
Према речима Путина, Русија нема намеру никоме ништа да намеће, али није спремна ни да толерише искривљивање историјских географских података што је, по његовом мишљењу, у многоме условљено одсуством доступних савремених руских карти. Шеф државе је посебну пажњу обратио на то да је вео тајне који се налази на многим картама већ застарео.
„Суочавамо се са ситуацијом када руски називи који су дати још у прошлом веку, деценије рада наших истраживача и путника, постепено се истискују са карата света. Наглашавам, тим самим се брише и сећање на допринос Русије у проучавању планете и у развоју науке", рекао јe председник.
По његовим речима, то је посебно приметно на Антарктику, где су имена првих проналазача Фадеја Белинсгаузена и Михаила Лазарева скоро престала да се користе.
„Данас само понеко зна да је прво историјско име острва Смит — Бородино, Сноу — Малојарославец, Ливингстона — Смоленск итд“, навео је Путин примере.
Он је додао да оваквих промена назива има и ближе Русији и нагласио да топоними захтевају посебну пажњу. Како је руски амбасадор Чепурин на свом твитер налогу прокоментарисао Хрватске потезе према Србији протеклих дана, прочитајте ОВДЕ. Извор: rs.sputniknews.com
Ишћенко: За преостале Украјинце је најбоље да Украјина што пре престане да постоји као држава
Украјини ће најлакше бити 2025. године. Раније је мало тога зависило од ње, а сада ни њена...