Најновије

БИОЛОШКО ОРУЖЈЕ?! Стање високе приправности због епидемије изазване новим вирусом за који нема ни вакцине ни лека!

Индијски здравствени радници у среду проверавају да ли се вирус Нипах, чија је епидемија избила у савезној држави Керали и досад однела најмање 11 људских живота, проширио на суседну државу Карнатаку, с обзиром на то да је реч о релативно новој озбиљној претњи човечанству за коју још нема ни вакцине ни лека.

Илустрација (Фото: Ria)

Четрдесетак особа које су биле у контакту с умрлима од вируса смештено је у карантин, известиле су власти у Керали. Локални медији пишу о страху међу становништвом те истичу да је једна од жртава тридесеттрогодишња медицинска сестра која је помагала зараженима, а то је знак потенцијалне пандемије. Болести је подлегла у понедељак. Познато је да је заразне болести којима подлежу првозаражени и медицинско особље врло тешко држати под контролом.

Нипах вирус изазива једну од нових болести. Назив је добио по селу Сунгаи Нипах у Малезији где је први пут идентификован 1998. кад је епидемија усмртила 105 од 265 заражених људи.

Вирус најчешће преносе слепи мишеви који се хране воћем те га на тај начин преносе на животиње и људе. Смртност заражених овим вирусима врло је висока. По подацима Светске здравствене организације износи чак 75 посто.

Године 1998. епидемија се прво појавила међу свињама, а с њих се пренела на људе. Да би зауставиле ширење епидемије власти су тада наредиле убијање више милиона свиња. Знанственици су установили да се вирус преноси изравним контактом с инфицираним људима те с домаћим животињама, попут говеда и свиња. Но вирус се може пренети и путем зараженог воћа.

У Бангладешу је 2004. избила епидемија када су људи пили сок од дрвета урме на којима су накнадно пронађени трагови слине и урина слепих мишева. Претпоставља се да је епидемија која је недавно избила у Керали повезана с угинулим слепим мишевима пронађенима у бунару породичне куће. Инфекција се проширила међу члановима породице те се пренела на особе које биле с њима у контакту.

Нипах је сврстан у четврту, највишу категорију биолошке опасности, што значи да се проучава у специјалним лабораторијима уз највеће могуће мере опреза. Иако још није утврђено да ли га је нека држава развијала као биолошко оружје, висока стопа смртности од вируса Нипах чини потенцијално оружје за масовно уништење.

Зараза вирусом може изазвати енцефалитис, врло тешку упалу мозга. Раздобље инкубације траје између пет дана и двае недеље, а први знаци болести појављују се три до 14 дана након тога. Први симптоми су грозница, повраћање и јака главобоља, а код неких пацијената и акутни респираторни синдром. Болест прате дезоријентираност, општа малаксалост и ментална конфузија. У року од само дан или два болест у појединим случајевима може завршити комом и смрћу.

Смртност заражених овим вирусима врло је висока. По подацима Светске здравствене организације износи чак 75 посто. С обзиром на то да засад нема ни лека ни вакцине против овог вируса, једини третман је интензивна нега оболелога. Заражени се смештају у карантин како би се ширење вируса спречило.

Власти у Керали тренутачно су у стању високе приправности. Подигли су медицинске кампове због контроле и спречавања ширења вируса. Покренута је кампања упознавања становника са свим појединостима болести, а издана су и посебна упутства о избегавању ризичног понашања.

Прочитајте ОВДЕ зашто је проглашена црвена узбуна на Хавајима?

Извор: Хина

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Ебола - Биолошко оружје које је створио човек!

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА