То значи да Суд није укинуо Уредбу ФНРЈ из 1949. године којом је колаборационистички премијер проглашен за ратног злочинца и на основу које су му одузета имовинска и грађанска права.
Суд је решењем написаним на стотинак страница, образложио ову одлуку у којој стоји да је увидом у све приложене доказе и након саслушања сведока закључио да се нису стекли правни услови да Недић буде рехабилитован.
На ову одлуку Вишег суда предлагачи сада имају право жалбе Апелационом суду у Београду.
Поступак рехабилитације трајао је пуне три године током којих је одржано 12 рочишта. Прво је одржано 7. децембра 2015. године, од када је саслушано шест сведока. а Суду је достављено на хиљаде страна докумената, највише из Архива Србије.
Захтев да се српској мајци", како су Недића звали, врате грађанска права потекао је од Српског либералног савета, Удружења политичких затвореника и жртава комунистичког режима и породице Недић.
Предлагачи су покушали да докажу да Недић, који је на челу Владе националног спаса био од августа 1941. до октобра 1944. године, није одговоран ни за Холокауст у земљи, ни за оснивање логора, као ни за масовна стрељања.
Како је тврдио адвокат Зоран Живановић, Влада коју је водио формирана је и радила у складу са тадашњим правним нормама, јер када нека земља капитулира - нема даље борбе.
Предлагачи су наводили и да је Недић спасао многе који су бежали од Италијана, Албанаца с Косова, Бугара и Мађара, као и да је помогао многим ухапшеним скојевцима.
Недићева влада распуштена је 4. октобра 1944, а он је два дана касније, са већином министара пребегао из земље. Британци су га предали југословенским снагама 1. јануара 1946.
Према званичној верзији, Недић се убио скоком кроз прозор затвора Озне и никада формално није оптужен, ни осуђен.
Извор: Танјуг