Свечаном пријему присуствовали су и председник Србије Александар Вучић, премијерка Ана Брнабић и председница Народне Скупштине Маја Гојковић.
Амбасадор је у говору истакао да САД прослављају 242. годишњицу независности.
– Поред тога, обележавамо 100. годишњицу од када је председник Вудро Вилсон подигао српску заставу на Белој кући у знак поштовања и подршке нашим српским савезницима. Ми данас прослављамо овај празник онако како то Американци раде деценијама, са породицом, пријатлељима и комшијама. Веселимо се са вама, нашим српским комшијама, поручио је Скот.
Позивајући се на осниваче САД, он је додао: „Трудимо се да досегнемо веше висине, да предводимо, а не само да слепо следимо, да стварамо бољу будућност и за нашу земљу и за овај регион“. Према његовим речима, вође америчке револуције били су визионари, идеалисти, храбри људи са убеђењиама за будућност америчке нације.
– Нису се сви слагали с њима, неки су се плашили последица кидања ланаца историје, али гледајући према будућности они су створили нову нацију и усмерили САД на пут који је трансформисао нашу историју, указао је Скот.
У званичном програму, уз поздрав америчкој застави, солисти Наташа Тасић Кнежевић и Стив Рајдер извели су химне Србије и САД. Скот је са супругом дочекивао званице, међу којима поглавара Српске православне цркве Иринеја, потпредседнике Владе Србије Ивицу Дачића и Зорану Михајловић, већину министара Владе Србије, градоначелника Београда Зорана Радојичића и градске функционере.
Присуствовали су и лидери опозиционих партије Вук Јеремић, Драган Шутановац и Чедомир Јовановић, шеф Безбедносно-информативне агенције Братислав Гашић и директор Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марко Ðурић, као и Вук и Даница Драшковић.
Међу представнцима дипломатског кора били су шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици, амбасадори Кине Ли Манчанг, Немачке Аксел Дитман и Велике Британије Денис Киф, као и представници верских заједница и многе званице из јавног живота, културе и привреде.
Прочитајте ОВДЕ о најновијем антиракетном систему С 500 и његовим могућностима да погађа циљеве и у космосу.
Извор: Фонет