Ове јучерашње претње званичног Беча и Рима прве су европске реакције на крњи компромис немачке канцеларке и њеног министра унутрашњих послова који је спасио владу у Берлину од колапса, али је истовремено отворио ново преиспитивање одрживости „Шенгена”.
„Не знамо шта се може десити у следећих неколико недеља, зависи шта ће се догодити у Немачкој. Ако Берлин уведе националне мере, то би могло имати ланчане реакције и могло би да значи да и Аустрија треба да реагује. На дуже стазе, наша амбиција је Европа без унутрашњих граница, што је могуће у средњорочном и дугорочном периоду, док у једном кратком периоду зависи од оног што буде урадила Немачка. У сваком случају, ’Шенген’ може опстати само уколико појачамо спољне границе ЕУ и зауставимо прилив бродова који кријумчаре мигранте”, упозорио је јуче у Стразбуру Себастијан Курц, аустријски канцелар и нови председавајући ЕУ.
Зехоферово потоње појашњење извесних кључних детаља договора са Меркеловом изазвало је драматичну објаву званичног Беча.
„Сабирни центри на граници с Аустријом неће бити центри за притвор миграната. Они ће моћи слободно да се врате у Аустрију, али неће моћи даље у Немачку”, навео је Зехофер, описујући профил „центара” чију је изградњу Меркелова прихватила упркос ранијем жестоком противљењу таквој идеји.
Себастијан Курц је одмах реаговао:
„Уколико договор постане званичан став немачке владе, онда смо принуђени да делујемо како бисмо спречили негативне последице по аустријско становништво. Аустријска влада спремна је да предузме мере на јужној граници.”
Извор: Политика