На основу увида у документацију Министарства спољних послова, лист пише да је прва држава на свету која је повукла признање била је Суринам која је то учинила у октобру прошле године и када је Дачић казао да се на томе "дуго радило и мого разговарало".
Приштина је тада тврдила да "повлачење признања не постоји као концепт у међународном праву", као и да је све клевета, а "Дачић шарлатан".
Друга држава која је повукла признање је Сао Томе и Принципе.
Та држава је признала косовску независност 2012. године, али је нова власт ту одлуку поништила годину дана касније и оптужила своје претходнике за корупцију око признања.
Гвинеја Бисао је повукла признање крајем прошле године, што је јавности саопштио премијер Гвинеје Бисао Умаро Сиско Ембало, који је тада казао да о признању Косова није видео ниједан папир, али после су се јавили косовски званичници који су тврдили да је независност призната "ваљано".
Почетком ове године признање је повукла и држава Бурунди, а то је објавио Дачић на десетогодишњицу једностраног проглашења независности Косова, рекавши да тој "прослави" жели да да прилог.
Последња у низу земаља која је повукла признање била је Либерија, а у ноти се, између осталог, наводи да је Либерија 2008. године признала косовску независност на основу сазнања да Београд није спреман да преговара о решењу са јужном покрајином Косово.
Међутим, та земља данас има другачији став, а то је да жели да поштује оно што се Београд и Приштина договоре.
Ни ово повлачење није прошло без реакције, па је косовски министар спољних послова Беџет Пацоли тврдио да је у питању лажна вест, и да су му то потврдили у влади Либерије.
Извор: Танјуг