Вучић и Хан су се руковали поред инфо-табле, након чега су на почетку моста уклонили пластичне баријере и тиме симболично отворили друмску саобраћајницу и прошетали се до половине моста.
Присуствовали су и потпредседница владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, градоначелник Новог сада Милош Вучевић и председник Покрајинске владе Игор Мировић, као и директори јавних предузећа, укључујући Зорана Бабића, директора Коридора Србије.
Први возови су преко новог Жежељегов моста прешли крајем марта ове године.
Мост је део железничког Коридора 10 и биће део брзе пруге Београд — Будимпешта.
Након пуштања у рад новог моста, уместо старог који је срушен у НАТО бомбардовању 1999. године, у наредном периоду се очекује уклањање старог монтажно-демонтажно друмско-железничког моста, који је у функцији од 2000. године и железничком пругом спаја две обале Дунава код Новог Сада, сремску и бачку.
Изградња моста је коштала 54 милиона евра, од чега је ЕУ финансирала пројекат са 25 милиона евра, 25 милиона су дали покрајина и град и држава је издвојила четири милона.
У оквиру пројекта су уређени и коловози, тротоари и бициклистичке стазе.
Поново је успостављане добра веза према индустријској зони, слободној царинској зони, изласку на ауто-пут и луци Нови Сад.
Нови Жежељев мост је челично-лучни за железнички и друмски саобраћај.
Дугачак је 474 метара, а 31,45 метара широк. Размак између лука и затеге је око 42 метра.
Садржи два железничка колосека, који омогућавају брзину од 160 км на сат за путничке и 120 километара на сат за теретне возове.
Прочитајте ОВДЕ каква је то трагедија могла да буде избегнута.
Извор: Танјуг