У извештају се истиче да је косовски председник Хашим Тачи почео да губи подршку страних посматрача на Косову, док би међу противницима његове идеје за промену граница и размену територија, могли да буду и премијер Рамуш Харадинај, председник парламента Кадри Весељи и покрет Самоопредељење.
„Обе стране у дебати о идеји ‘корекције граница’ су јасно дефинисане: премијер Рамуш Харадинај, председник парламента Кадри Весељи, и Самоопредељење – опозициона странка, противе се идеји, док је председник Хашим Тачи главни заговорник“ , наводи се у извештају, чије делове преноси Коха диторе.
Извештај је написан на три стране. Саставили су га Норберт Ретген, актуелни председник Одбора за спољне послове у немачком парламенту и Роберт Купер, бивши супервизор у техничком дијалогу Београда и Приштине.
„Упркос свим разликама у ставовима земаља о идеји територијалне размене, европски амбасадори са којима смо разговарали у Приштини, слажу се да нема начина да се промене граница одвијају мирно и да ће то подстицати Србе да напуштају јужно Косово“, наводи се у извештају.
Аутори га завршавају проценом да су две идеје – Заједница општина са српском већином и либерализација визног режима „мртве“.
Извештајем је, осим дебате о промени граница на Косову, обухваћен и предстојећи референдум у Македонији.
Прочитајте ОВДЕ све детаље састанка у САД и какву су то жестоку поруку добили Брнабић и Тачи.